Mayıs ayında sigortalı etkin sayısı arttı

Türkiye Iktisat Politikaları Araştırı Vakfı (TEPAV) İstihdam İzleme Bülteni’nin 120. sayısı yayımlandı.

Rapora göre, mayıs ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık yerine yüzde 4,6 oranında (1 milyon 15 bin) artarak 22,9 milyon olarak gerçekleşti. Kayıtlı istihdamı anne alan SGK verilerine göre, bütün sigortalı çalışanların yüzdelik 72,7’sini oluşturan sigortalı ücretli etkin grubu yıllık namına yüzdelik 5,3 (834 bin) arttı. söz konusu grupta yıllık çoğalma oranlarının April 2021’den bu yana umumi yerine gerilediği, bu ay ise sınırlı miktarda arttığı görüldü.

Raporda şu bilgiler verildi:

“Farklı taraftan, esnaf-ekinci grubundaki değişim yüzdelik 4,5 artış yönünde olmakla beraber zir sınıflarda eğilimler farklılaşmaktadır; bu dönemde esnaf sayısında yüzdelik 7,6 (182 bin) artma, maraba sayısında ise yüzdelik 9,5 (51 bin) düşüş görülmüştür. Ekinci sayısında etraflı süredir süregelen düşüş eğiliminin yanında, esnaf sayısı Ilk Teşrin 2021’den itibaren sunma hızlı artım gösteren çalışan sınıfı olup, yıllık çoğalma oranı sene başından bu yana ilk defa Mayıs ayında yükselmiştir. Kamu sektöründe sigortalı müteharrik sayısındaki artış ise yüzdelik 1,6 ile sınırlıdır

İnşaat sektöründe istihdam daralmaya bitmeme etmiş, ticaret sektöründe ise artışlar hızlanmıştır. Sigortalı ücretli çalışanların yüzde 52,4’ü üç esas sektörde istihdam edilmektedir. Bu sektörler, sırasıyla, imalat (yüzdelik 27,3), toptan ve dağınık tecim (yüzde 15,4) ve inşaat (yüzde 9,6) sektörleridir. Yıllık değişimlere bakıldığında imalatta yüzdelik 4,3, toptan ve düzensiz tecim sektöründe yüzdelik 6,1 artım gözlenirken, yapım sektöründe ise yüzdelik 7 düşüş gözlenmiştir. İnşaat sektöründe April 2021’den itibaren almanak istihdam artışları tezelden gerilerken, 2022 yılı Mart kocaoğlan itibarıyla başlayan daralma Mayıs 2022’da de devam etmiştir.

Ast sektörlerde kayıt ve içecek hizmeti faaliyetleri 127 bin ile etkin sayısı sunu çokça artış gösteren göz reşit, bu sektörü 113 bin artışla konaklama sektörü takip etmiştir. Antrparantez, dağınık ticaret (106 bin), eğitim bilimi (62 bin) ve çul eşyaları imalatı (61 bin) sektörleri sunma çok istihdam artışı tanıdık sektörlerden olmuştur. Sair taraftan, etkin sayısı sunu aceleci kalan göz yüzdelik 162,1 ile sülale içi çalışanların faaliyetleri sektörü olmuştur. Bu sektörü yüzdelik 36,7 artışla konaklama, yüzdelik 25,2 artışla istihdam faaliyetleri ve yüzdelik 22,6 artışla elektronik beyin programlama ve müşavirlik sektörleri takip etmiştir.

Bildirme çabuk istihdam artışı Antalya ve Muğla’da gerçekleşmiştir. Antalya (yüzde 21) ve Muğla’nın (yüzdelik 17,2) arkası sıra en hızlı istihdam artışı yaşanan iller ise Mersin (yüzde 9,8) ve Sinop (yüzde 9) olmuştur. Aydın (yüzde 8,3) ve Mardin (yüzde 7,2) faziletkâr yıllık istihdam artışları gösteren değişik illerdir. Bunun beraberinde, Artvin (yüzdelik 10,9) istihdamı arz aşkın daralan mülk olmuştur.

Mayıs ayında güzeşte aya göre avarelik ödeneği başvuruları ve mukabele alanların sayısı azalmıştır. İŞKUR verilerine bakarak, güdük düzentileme ödeneği uygulamasının sonuç bulmasıyla avarelik ödeneğine başvurular Haziran – Orak Ayı 2021 döneminde 104 binden 232 bine, aylaklık ödeneğinden faydalananlar ise 27 binden 129 bine yükselmiş, Mayıs 2022 itibarıyla birlikte aylaklık ödeneği bekleyenlerin sayısı 113 bin, faydalananların sayısı ise 57 bin olmuştur. İşsizlik ödeneğine başvurular ve ödenek alanların sayısı akıbet üç aydır gerilemekte olup, Mayıs ayında bile başvurularda 24 bin, mukabele alanlarda de 6 bin düşüş gerçekleşmiştir.”

Mukayyet tembel sayısı yüzdelik 18,1 arttı

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

Share: