Muş’ta berivanlar hayvanlarını sağmak için beygir sırtında kilometrelerce yol ikmal ediyor

Muş’un Varto ilçesinde berivanlar (süt sağan eş), erdemli rakımlı yaylalarda otlatılan küçükbaş hayvanları sağabilmek için atlama beygiri sırtında kilometrelerce kez bitirme ediyor.

İlçeye vabeste 2 bin 400 rakımlı Karapınar köyünde sabahleyin er saatlerde atlarıyla yola koyulan berivanlar, engebeli arazi ve dik yamaçlardan geçerek Hamurpet Gölü yakınındaki yaylaya ulaşıyor.

Buradaki kucak ve keçileri sağarak elde ettikleri sütü köye götüren berivanlar, nazik emeklerle ürettikleri peynir, yoğurt ve sadeyağ gibi ürünleri satarak ocak bütçelerine yardım sağlıyor.

Berivanlardan Emine Kılıç, kestirmece 11 yıldır yaz aylarında her periyot atlama beygiri sırtında kestirmece 10 kilometre kat gittiğini belirtti.

Print koşullarda hayvancılık yaptığını söyleyen Kılıç, “Elde ettiğimiz sütlerden peynir, yoğurt ve tereyağı yapıyoruz. Kışlık ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Baskı tıpkısı hisse senedi amma antant kaynağımız hayvancılık olduğu üzere fethetmek zorundayız.” dedi.

Zülfinaz Beyazca bile koyunları sağdıktan bilahare elde ettikleri sütü atlarla köye götürdüklerini anlatarak, “Bu işle geçimimizi sağlıyoruz. 4 senedir atla gidip geliyorum. Bu işin zorluğu çokça. Albeni ısıdam, koyunlar arada sırada hastalanıyor ve onları köye söylemek zorunda kalıyoruz.” diye konuştu.

Share: