Çorum’da sendikalardan asayiş görevlisinin hastanede öldürülmesine aksülamel

Çorum’da esenlik sendikalarının üyeleri, İstanbul’da Esenyurt Necmi Kadıoğlu Büyüklük Hastanesinde düzenlilik görevlisi kendisine müteharrik Çakır Okudan’ın bıçaklı cüretkâr sonucu hayatını kaybetmesine reaksiyon gösterdi.

Tabip Odası, Keyif-Sen, Afiyet Emekçileri Sendikası, Genel Sağlık-İş ve Türk Keyif-Sen üyeleri, Eti Üniversitesi Erol Olçok Terbiye ve Araştırma Hastanesi’nde aynı araya geldi.

Burada ekip adına açıklamayı fail Temiz Afiyet-İş Çorum Idarehane Başkanı Hüsnü Aykan, Okudan’ın, hastanede sessizlik çağrısı yaptığı tam uğradığı saldırıda hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Sağlık çalışanları olarak olaydan nazik üzüntü duyduklarını vurgulayan Aykan, “Esenyurt Devlet Hastanesinde çalışanların, çevresinin asayişini seçmek amacıyla gecesini gündüzüne katan güvenlik görevlisi arkadaşlarımızdan Tuğrul Okudan’ı kaybettik. Hem üstelik işini yaparken, onma dağıttığımız hastaların yakınları tek merhametsizce, duraksama edilmeden, ‘Hastane içinde bu büyüklüğünde bağrış çağrış yapmayın.’ diye niteleyerek uyardığı için araçlarında taşıdıkları bıçakla gözlerini kırpmadan hunharcasına katlettiler.” ifadesini kullandı.

Sağlıkta şiddeti köstek olmak üzere alınan tedbirlerin caydırıcı olmadığını savunan Aykan, şunları kaydetti:

“Sağlıkta çabukluk denildiğinde doktoru, hemşiresi, işçisi, memuru, her biri amacıyla ayrı ayrı ama tıpkı tepkiyi veriyoruz. Mevzuatta muvakkat adına yapılan düzenlemelerin yetersizliği, uygulanabilirliğinin ayrımsız tip sağlanamaması, özellikle hastane özel güvenliklerinin olaylara engelleme sırasında savunmasız bırakılması, bu acıları dindirmeyecek. Afiyet çalışanları yerine bundan sonra evlerimizden çıkarken ailelerimizle, çocuklarımızla helalleşerek kurumlarımıza geliyoruz. Bu psikoloji ile sağlık hizmeti vermeye, destek hizmeti vermeye, güvenlik, düzenlilik hizmeti vermeye çalışıyoruz ancak çıktı sabrımız kalmadı. Zaman duyduğumuz kızdırma, duyduğumuz üzüntü kadar iri.”

Açıklamanın ardından Aykan üzere yakarış edildi.

Basın açıklamasına Hitit Üniversitesi Erol Olçok Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sinan Kötü de katıldı.

Share: