Mersin’de çıkan orman yangını ile savaşım edilirken bir yanda dahi yaralar sarılıyor

Mersin Gülnar’üstelik meydana mevrut yangınla savaşım 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 yoldüzler, 25 TOMA ve 850 personel ile devam ederken ayrımsız yandan de yaralar sarılıyor.

Sazak’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde cemaziyelevvel sabah saatlerinde çıkan orman yangınına engelleme çalışmaları devam ediyor. Yangınla mücadele Orman Umumi Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Itimat Umumi Müdürlüğü, Uyanık Genel Komutanlığı, itfaiye aracı ve mekân illerden mecmu 29 helikopter, 11 tayyare, 138 arazöz, 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile sürüyor. Cuşiş söndürme çalışmaları Türkiye Kıran Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Orman Umumi Müdürlüğü ile eş güdüm halinde 2022 yılında hazırlanan Orman Yangınları Müdahale Planı çerçevesinde yürütülüyor.

Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavisi hastanede bitmeme ediyor

Bölgedeki çalışmalara bindi çevirmek üzere, Adana ve Niğde İl AFAD’dan birer takım ile Atak Eş Güdüm Tırı görevlendirildi. Afiyet Müdürlüğünden; 9 cankurtaran, 2 UMKE timi ile toplam 37 sağlık personeli görevlendirmesi yapıldı. Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavilerine hastanelerde devam ediliyor. Kurnaz Komutanlığından 250 personel asayiş ve boşaltma çalışmalarını gerçekleştiriyor. Gülnar ve Silifke ilçelerinde mecmu 184 basamak, 2 site, 2 otel, 1025 vatandaş boşaltma edildi. Tahliye olan vatandaşların umulur tahaffuz ihtiyacı üzere toplamda 843 kişilik tahaffuz tesisi planlaması yapıldı. Tahliye olan 41 vatandaşa Büyükeceli Ortaokulunda psikososyal bindi hizmeti sunuldu. Türk Kızılay tarafından 400 şahsiyet ısıdam kemirmek, 500 şahsiyet ikramlık gereç ve 400 su Büyükeceli Ortaokuluna irsal edildi. Akşam Ezanı yemeği için 500 nefis yunak yemek ve 150 kişilik nevale dağıtımı yapıldı. Yer illerden 17 TOMA, 12 arazöz, 9 akarsu tankeri ve 2 yoldüzler ateş bölgesine görevlendirildi. Akkuyu AŞ’den; 1 itfaiye aracı, 18 akarsu tankeri, 40 personel çalışmalara destek veriyor. Sabit ve GSM tanıtma adına 5 takım belirleme ve ıslahat amacıyla görüngü durumunda çalışmalara devam ediyor.

Bölgede tedarik amaçlı elektrikler kesildi

Ekiplerin bölgede sakıncasız şekilde çalışabilmesi için tedbiren elektrikler kesildi. Kesintilerden Büyükeceli, Koçaşlı ve Yanışlı mahallelerinde bütün 15 dönüştürücü ve 884 sürdürümcü etkilendi. Kıran Kötülük Belirleme Grubu ve Kıran Hasar Tespit Grubunca bölgede çalışmalar başlatılmıştır. Silifke ilçesi Akçakıl mutluluk D-400 Karayolu Antalya istikameti azimet yolu güvenlik üzere kapatıldı. Itimat Müdürlüğünden 90 personel sahada fariza yapıyor. Alınan tedbirler çerçevesinde cuşiş, şu zaman bakımından iskân yerlerini tehdit etmiyor. – ANKARA



Share: