Çorum’da 7 bin yıllık Kandiber Kalesi’nin etrafı yeşil alana dönüştürülecek

Çorum’un Osmancık ilçesinde bulunan kısaca 7 bin yıllık Kandiber Kalesi’nin çevresinin, kamulaştırılarak yeşil alana dönüştürülmesi planlanıyor.

Türkiye’nin majör pirinç istihsal merkezlerinden Çorum’un Osmancık ilçesindeki Kandiber Kalesi, beş yüzyıllık Koyunbaba Köprüsü ile ilçenin büyük tarihi mekanları arasında bulunuyor.

Kalenin üstünde bulunduğu kayadan özellikle yağışlı havalarda kopup kaza merkezine sakıt kayaç parçaları ise riziko oluşturuyor. Ancak kale ve kayalığın kazı bilimsel sit alanı olması dolayısıyla alt ve üstyapı yatırımları yapılamıyor.

Bu sorunun önüne görevlendirmek amacıyla Osmancık Belediyesi, Kandiber Kalesi çevresindeki 81 parselin kamulaştırılarak bölgedeki evlerin yıkılması için harekete geçti.

Belediyenin talebi üstüne Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onayının peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı tez devletleştirme kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararın ardından SELIM Fırka Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay ve Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, kamulaştırılacak alanda incelemede bulundu.

Kayaç, AA muhabirine, bölgedeki hanelerin kamulaştırıldıktan sonra yıkılarak Osmancık halkının eş kullanımına sunulacağını söyledi.

Mevcut haliyle bölgeye enfrastrüktür hizmeti götürülemediğini antrparantez taş düşme riski olduğuna dikkati çeken Kayaç, alanın kamulaştırılmasıyla ilçenin gelişiminin hızlanacağını dile getirdi.

Kayaç, devletleştirme sürecinde tek doğruluk sahibinin mağdur edilmeyeceğini vurguladı.

Gelgör bile kaymakamlık amacıyla dobra aynı karara imza atıldığını, Osmancık’ın daha sunturlu tıpkısı kaza olacağını belirterek, “81 parseldeki adalet sahiplerinin tespitinin ardından kamulaştırma görüşmeleri başladı. Alan, mekân düzenlemesi ve ışıklandırmasıyla fena hâlde tıpkı park yeri ve yeşil düzlük namına hizmet verecek.” dedi.

Gelgör, tez devletleştirme kararından etraf Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur ile Milletvekili Kaya’ya teşekkürname etti.

Share: