Nebati: Üretimde, büyümede, ihracatta, istihdamda rekor kırmaya bitmeme ediyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP’li Öztrak’a rakamlarla aksülamel gösterdi.

Nazır Bitkisel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada CHP Fırka Sözcüsü Fait Öztrak’ın eleştirilerine yanıt verdi. Açıklamasında Öztrak’ın gerçekleri çarptığını tabir eden Nebati, “Sayın Faik Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyasa çizgisini bildiğimiz amacıyla çıktı tek şaşırmıyoruz. Ancak şişman resmin takkadak tıpkısı köşesini gösterip noksan bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla kabul edilemez.

Her şeyden ilk sizin pervasızca ‘uyduruk’ diye niteleyerek rapor ettiğiniz analog kapsamında ve gelişen koşullara göre devreye aldığımız çalışmalar yardımıyla üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet Altını tarihimizin rekorlarını kırmaya bitmeme ediyoruz. İhracatımızdaki balaban artışa karşın cari dengedeki bozulmanın esas sebebi global çalkantılar sonucunda enerji emtialarında son 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik bedel artışlarıdır.

Söz Gelişi dünyada gaz fiyatları müstevli başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan daha aşkın benzeri çoğalma göstermiştir. İşte tamlık üstelik bu yüzdendir kim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Eğlek taharri gemimizi bile devreye alarak toplamda 2 sismik araştırı ve 4 sondaj gemisiyle dünyada eşine az rastlanır tıpkı istikşaf filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk” dedi.

‘YILLIK BAZDAKİ CARİ İŞLEMLER DENGESİNDE 35 MİLYAR DOLAR ÇOK VERMEYİ BAŞARDIK’

Bakan Bitkisel, Türkiye’nin yıllık bazdaki akan işler dengesinde 35 milyar dolar fazla verdiğini aktararak konuşmasına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın zaman 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Gökçe Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, devam fail berri taharri çalışmaları, yeşil erke envestisman ve desteklerimiz üstelik bütün bu yüzdendir. Bu kazanımlar, spekülatif ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle gelişigüzel birçok cephede verdiğimiz kararlı mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır.

Sizin de Hazne Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği amacıyla ‘net günah noksan’ kalemi, ayrımlı yerlere çekmeye çalıştığınız kabil ‘kaynağı belirsiz’ bir mülk girişi değildir. Beceri hesaplamalarda antlaşma uyumsuzlukları, beyan hataları kabil durumları kapsar. Sakat göreviniz itibarıyla haddinden fazla bol bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya çevrilmiş manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum.

Akan yük konusuna dönecek olursak, içinde bulunduğumuz 2022 yılı Sülale- Haziran döneminde erke hariç değerlendirildiğinde cari amal dengesinde 8,1 milyar dolar; almanak bazdaki akan işlemler dengesindeyse 35 bilyon dolar aşkın vermeyi başardık.

Büyümenin tüvana olduğu ayrımsız dönemde, erke dünya cari dengedeki bu olumlu vizyon, gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerin bir yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 bilyon dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız hesaplı büyüklüğün ve rekor seviyede kalan global enerji fiyatlarının sonucu adına bu faturanın 2022 böylece 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.

Aşağıya erke hariç akan amal dengesi tablosunu bile bırakıyorum. Baktığınızda siz de ferah ferah göreceksiniz kim pandeminin doruk yaptığı 2020 yılı dışında son yıllarda dengeli tıpkısı erke aut akan çok alay konusudur. Hakikat budur.”

Icra Vekili Nebati: Akan çok vermeye bitmeme ediyoruz

 

Nebati: Tahıl Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş taraflı yansıdı

 

Nebati’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine karşılık

 

Share: