Çorum’da 95 dekar alanda kentsel transformasyon projesi başlatılıyor

Çorum’da, bazı alanların “riskli düzlük” adına zar edilmesinin ardından başlatılan kentsel tahavvül sürecinde anlaşmaya varılan hak sahipleriyle belediye ortada imzalar atılmaya başlandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Kermen Mahallesi sınırları ortamında bulunan 95 dekar alanda uygulanacak kentsel inkılap projesi kapsamında Turgut Özal İş Merkezi Konuşma Salonu’nda imza töreni düzenlendi.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, kentin kültürel dokusunu harlatmak açısından kocaman tıpkı projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Tarihi Çorum Kalesi ve çevresinin Çorum’un Selçuklular’dan kalma mirası olduğunu belirten Aşgın, “Kermen ve çevresi, ihtimal dahi Türklerin Çorum’u Müslümanlaştırırken, Türkleştirirken önceki geldikleri, konakladıkları yerlerden biri. Şehrin kalbi olan benzeri merkezi diriltme ika, tarihi dokusuna gene kavuşturmak bir nice kişinin mutlaka hayaliydi. Bunu yapmak bize nasip oldu.” dedi.

Kermen ve çevresinde yapılacak dönüşümle kente ruh katılacağına inandığını dile getiren Aşgın, şöyle devam etti:

“Proje aşamasının tamamlanmasının arkası sıra adalet sahipleriyle görüşmeye başladık. Üç öneri sunuldu. Adalet sahiplerine, ‘Buradaki haklarınız karşılığında Akkent TOKİ’den ev verelim. İsterseniz yerinizin bedelini tespit yazar ödeyelim. İsterseniz mevcut yerdeki hane evet de tecim alanınızın farkını ödeyerek yenisine topluluk olun.’ denildi. Bu üç tekliften hangisini akseptans ederlerse onun üzerinden ilk imzaları atmış oluyoruz.”

Aşgın, türe sahiplerinin 180 kamer önel ile 250-300 bin lira ödeyerek bakir yapılacak basamak ve hisse senedi merkezlerine eş olabileceklerine belen etti.

Kentsel dönüşüm projesinin, Tarihi Kültürel Posta Projesi’nin başlangıcını oluşturduğuna dikkati çekici Aşgın, “Bittiği yasakçı ise tarihi hars meydanı. Şehrimizde kültürel tarihi dokunun ayağa kaldırılmasıyla ait vizyonumuz adım adım gerçekleştiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Çorum’un kentsel inkılap hayalinin gerçekleşmesinde sunu iri payın Reisicumhur Erdoğan’a ait olduğunu vurgulayan Aşgın, şunları kaydetti:

“Yeryüzünde bu büyüklüğünde vatandaşını düşünen apayrı bir yurt yok fakat gelişigüzel ahit böyle değildi. Eğer devletin lideri Recep Tayyip Erdoğan kabilinden vatanına, milletine aşırma bir herif olursa, aşkla etkin ayrımsız insan olursa, bizim da ‘Hakikaten hakeza mi?’ diye niteleyerek takip edeceğimiz güzellikleri yaşatmaya devam fehamet. Yaşatmaya devam etsin diyerek de 2023’te desteklerini bekliyoruz milletimizden. Bu anlamda bu hakkı bile doğrulama edelim. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2023, 2053, 2071’e güvenle, huzurla inşallah bitmeme edelim.”

Törende konuşmaların arkası sıra anlaşmaya varılan doğruluk sahipleriyle şehremaneti ortada imzalar atıldı.

Törene DÜRÜST Parti Çorum Mebus Erol Kavuncu ve YANLIŞSIZ Tümen Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı birlikte katıldı.Share: