Çankırı ve Sapan kaya tuzlarındaki yoğun metaller araştırıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı ve Kırıkkale Atmaca kaya tuzlarının kimyevi içerik itibarıyla dünyadaki arz temiz tuzlarından olduğunu söyledi.

Ercoşkun, gazetecilere, tuzun Çankırı amacıyla yetişkin dirimsel kaynaklarından biri olmasının yanında yörenin kültürüne, sanatına ve ekonomisine yan verdiğini söyledi.

Bu coğrafyanın değerlerini araştırıp cins değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istediklerini dile getiren Ercoşkun, “Yaptığımız çalışmalarda bilimsel çevirme indeksinde saha düzlük ve besin bulaşanları hususunda dünyanın yer bereketli dergisi olan Food Addities and Contaminants’te makalemiz yayımlandı. Bu kapsamda kısaca dünyanın değişik coğrafyalarından 100 ayrımlı yerden sodyum klorür toplamıştık, içine Çankırı ve Atmaca tuzlarını ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük ki Çankırı ve Atmaca tuzu, dünya çapındaki bildirme bozulmamış tuzlardan biri. Bu gerçeği makaleyle tanıt etmiş olduk.” dedi.

Kaya, su, göl ve bahir tuzları bulunduğuna belen fail Ercoşkun, “Dünyada sudan sonraları bildirme fazla mevcut özdek, tuz, yani tuzdur fakat bu tuzların değişik safsızlıkları vardır. Bu safsızlığı ortaya çakozlamak istedik. Özellikle akıbet yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, kilolu esrar içeriği sebebiyle bahir tuzlarına müteveccih kâm çağ geçtikçe azalmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Ercoşkun, akarsu ve göl tuzlarında de bu çeşit safsızlıklarla karşılaşılabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Dünya çabukça kirleniyor, bu kirlenmeden bütün sular nasibini alıyor. Nedeniyle 35 milyon sene geçmiş oluşmuş Çankırı kaya tuzunda mikroplastik bulunması durumu söz konusu değil. Fakat bizim şüphelendiğimiz, okkalı metaller var mı bulunmayan mu? Dünyadaki arz ünlü tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük kim Çankırı tuzunda mermi, civa, zırnık kadar tek aheste esrar bulunmamaktadır. Çankırı ve Atmaca kayaç tuzunu kimyasal mazruf bakımından diğer tuzlarla kıyas ettiğimizde şurası istem rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çankırı ve Atmaca tuzları dünyanın en temiz tuzlarındandır. Yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, yerin 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple dahi çevresel kirlilikten üstelik etkilenmiyor. Natürel olarak dahi içre gösterişli maden yok.”

Share: