İstanbul Barosu Umumi Müesses… Başkan Adayı Saraç: “Sizi Ruz Yazmaya, 144 Sene Sonradan İstanbul’a Eş Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

SELEN: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ KAMERA: ELEZER KARAKULOĞLU

Dünyanın sunma balaban ve Türkiye’nin önceki barosu olan İstanbul Barosu’nun önce karı başkanı tutmak amacıyla adaylığını koyan Filiz Saraç, “Bugün karı avukat sayımız eş sayısından fazla. Baromuz 144 yıldır temel hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır eş baro başkanı olmadı. O halde sunu temel hak olan eşitliği sağlamanın bütün zamanıdır. Bugün sizi çabucak grubumuza rey vermeye değil, çağ yazmaya, 144 sene sonradan İstanbul’a avrat baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına karı başkanla girmeye çağırma ediyorum. Tıpkısı avukat kendisine kimsenin karşısında eğilmedim. Tek güçlükle karşısında eğilmeyeceğime meze veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun yeni başkanının seçileceği 52’nci Umumi Asamble toplantısı Körfez Kongre Merkezi’nde sürüyor. İki aktarılma sürecek olan umumi kurulda 8 avukatlık grubundan 9 aday başkanlık amacıyla yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde reislik için yarışacak isimlerden biri üstelik Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun yöre seçimle sınırlı adayı Av. Filiz Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başkan Yardımcılığı ve Genel Yazmanlık, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Yönetim Kurulu Üyeliği üzere görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını ilan ettiği konuşmada, bu genel kurulun gündüz fethetmek üzere bir fırsat olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“ÜLFET DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Seçme dönme asıl hakları hiçe sayan, peşpeşe çıkan yasaların karmaşası ve hukuka aykırı uygulamaların içre mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bugün denetleme mekanizmaları sıfır ayrımsız başkanlık sisteminin ahbaplik devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Yargı bağımsızlığı kısık derecede zedeli durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin genel koordinatörlüğünü yaptım. Bu iş sırasında baronun şahit olduğu hep dönemleri incelediğimde dahi gördüğüm amacıyla, İstanbul Barosu adalet ihlali gördüğünde itiraz eden olmuştur. Türe ihlalleri da iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan dirimsel. Bu sebepledir ki barolar, türe ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda fariza yapmış ve yapmakta olan bütün başkanlarımız kabilinden, ülfet devleti ilkelerine münasebetsiz, hukukun üstünlüğüne muhalif uygulamalara itiraz fail bire bir baro başkanı olacağım. Reislik sistemi ile kuvvetler ayrılığı elan da madun peş edilmiştir. Mebus herkes talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve şiddet bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar adına avukatların meslek örgütü barolarımızın Meclis’e doğrudan kanun teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin aracısız Anayasa Mahkemesi’ne halel davası açabilmesi amacıyla düzenlemelerin takipçisi olacağız. Temel haklara aykırı kanun ve uygulamaları izleme ve mücadele edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? DAHA GEÇMIŞ YAPTIKLARIMI: Komutan olursam eş hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Elan geçmiş yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Sekreterlik dönemimde Pamukova katar kazasının ertesi günü tespitler yapan baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu için Bingöl’deydim. Aladağ’daki güçlükle yangını ve Dertli tren kazasında TBB Umumi Heyet üyesi kendisine duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların beyninde tespitteydim. STK yerine Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına alın verdiğimiz mücadelede kalburüstü olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması amacıyla yaptığımız yanlışlık duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya müsaade verilmeyince de yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 aktarılma evvel Bartın’da madende ayrımsız hisse senedi cinayeti yaşandı. Yaşam hakkı ihlali ilkin kalkmak üzere eş hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar üzere mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden tamlık madencilerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz temel haklara ilişik mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya bitmeme edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI UĞRAŞ EDECEĞİZ: Sansür yasasına ilişkin bilcümle toplumun konusunda gelen çığın tıpkısı facia üzere toplumu demokrasimizi, beyin ve kanma özgürlüğünü, rapor özgürlüğünü tehlikeye soktuğu çıplak. Sıkı Denetim yasasına alın İstanbul Barosu yerine mücadele edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, içtimai muhalefetin olduğu yerde mücadele veren, sosyal davaların avukatı Birey Atalay içre İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız da görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan gelişigüzel hamle vatandaşın adalet arama özgürlüğüne savunma hakkına saldırıdır. Avukatsız ayrımsız yargı talip anlayışın mergup nahak yere söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi kendisine TBB adına müdahil olduğum ve duruşmalarını izleme ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, yakın zamanda Bakırköy’üstelik katledilen Av Dünyalık Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Hiçbir meslektaşımızın güç mağduru olmaması amacıyla, meslektaşlarımıza müteveccih şiddette baroların aldırmaz koşulsuz karışan olabilmelerini bulmak için mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Ülfet fakültelerinin ölçüsüz ve programsız çıkışlı vermeleri üzerinde tabii ki savaş edeceğiz. Müfredatlarının henüz ongun arkaç gelmesi için talepkar olacağız. Bilcümle meslektaşlarımızın alelhusus birlikte canlı meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal bekleyen birçok sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, iktisadi ve sosyal müşkülat özellikle güre meslektaşlarımızın geleceğe dayalı umutlarını yitirmesine illet oluyor. Umudunu yitirmeyin tendürüst meslektaşlarım. Yıpranmamış döneme ilgilendiren projelerimizi tüvana meslektaşlarımızla gelişigüzel hazırladık. Küçük Ay ayından bu yana çekim ve projelerimizi, geleceği inşa edecek siz zinde avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla alay malay hazırladık ve birlikte hayata geçireceğiz. Zinde meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Dinç meslektaşlarımız özellikle görünmek amacıyla hesaplı ve içtimai sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde çözümler bulacağız. Bu rüçhan hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini aynı araya getirerek mesleğimize henüz de büyük katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ceza Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ücret tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması amacıyla mücadelemize devam edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde kortej sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde külfet olmuştu. ve önce gösteri kararını almış ve gâh istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’birlikte KDV yüzdelik 8’e indirildi. Vergi muafiyeti sağlanmasına üzere uğraşacağız. Dünya düzeninin gittiği yerin avukatlık mesleğine nerelerde hisse senedi alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını acun ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri güre avukatlarla alay malay yapmalıyız. Acun baroları ile yapılacak iş birliği protokolleri ile gelişigüzel yaş grubunda meslektaşımızın deste duydukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ: Baromuzun kasaba kent ve bayındırlık hukuku alanındaki, abuhava değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını daha bile artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması üzere STK nezdinde yürüttüğümüz ve imar planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye eş yer üzere mücadelemizi baromuzda dahi devam ettireceğiz. Yeşil benzeri dünya üzere, mıhlı çevrede hayat hakkı üzere çalışacağız. Afiyet ile ilgilendiren kül çalışmaları karı bireylerimizi bile kapsayacak şekilde geliştirmeye, bitmeme edeceğiz. TBB Yönetim Kurulu üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe cebin savaş verenler arasındaydım. Ankara’üstelik baro başkanlarını karşılayan onlarla polis barikatlarında kalandım. Iz örgütlerini yenmek isteyen, barolarımızı bölücü anlayışlara karşı mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler kabil avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Yazmanlık, Başkan Yardımcılığı tevessül etmek amacıyla bir nice görevde bulundum. TBB Danışma Yetişek Yerleşmiş Üyeliği ve Staj Eğitim Bilimi Merkezi Icra Kurulu Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Esas Mahkemesi’ne Ferdî Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Eş Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Karı Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Komite Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası namzet kendisine geldim. Demokrasiye samimi inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bilcümle kurullarımızı civar seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla gelişigüzel kaldırmak, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel hal nail olmak adına görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 yıllık İstanbul Barosu’nun evvel avrat başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU MESLEK ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu patika örgütünden ibaret değildir. Zira, İstanbul Barosu tarihsel mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden gayret gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına kayıtsızca kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, adalet diyen ama sesini duyuramayanların sesidir. Bugün İran’bile Afganistan’bile kadınlar hakları amacıyla savaş veriyor. Selam olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar önceki sağlayan Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çok sayıda baromuz genel kurullarını tamamladı. Seçilen birlik başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Ancak Artvin -Ayla Vasıl, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Meze Evre, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Kahkaha Şiddetli, Kalaba-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Kader, Samsun-Kaynak Gürsel Yıldıran, Sinop- Süpürge Otu Öztürk Yıldıran, Trabzon-Kalp Bahadır Ziyalı, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Karı baro başkanlarıma buradan antrparantez esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çok geçenlerde İstanbul Barosu Başkanı kendisine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE NIDA EDİYORUM: Zaman karı avukat sayımız koca sayısından fazla. Baromuz 144 yıldır temel hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır karı baro başkanı olmadı. O halde sunu temel türe olan eşitliği sağlamanın kamu zamanıdır. Zaman sizi elden grubumuza rey vermeye değil, ruz yazmaya, 144 sene sonraları İstanbul’a avrat baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına eş başkanla girmeye çağırma ediyorum. Tıpkısı avukat yerine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir güçlükle karşısında eğilmeyeceğime küçümseme veriyorum. Amma bu imkanı sağlayan Atatürk huzurunda bu yolu açan önce karı avukatımız Süreyya Ağaoğlu’nun hatıraları uğrunda saygıyla eğiliyorum.”

Share: