ÇANKIRI VE DELİCE TUZLARININ SAFLIKLARINA İLİŞKİN MAKALE ULUSLARARASI DERGİDE YAYIMLANDI

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun’un, Çankırı ve Kırıkkale’nin Sapan ilçesinde çıkarılan kayaç tuzları ile ilişkin bilimsel makalesi, arsıulusal saygınlığı kâin ‘Food Additives and Contaminants’ dergisinde yayımlandı. Doç. Dr. Ercoşkun, Yaptığımız çalışmalarda gördük kim Çankırı kaya tuzu ve Atmaca tuzu acun çapındaki bildirme akman tuzlardan birisi. Bu gerçeği, bu makaleyle tanıt etmiş olduk dedi. Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Türkiye’dahi natürel tuzlarla ilgilendiren çalışmalarını ‘Impurities Of Natural Salts Of The Earth’ (Dünyanın Tabii Tuzlarının Safsızlıkları) antetli makalesinde topladı. Ercoşkun; parafin, siyah ve gülgûn Himalaya, Kalodawa, Wieliczka, Guarende, Maldon, yağız, yeşil ve kırmızı Gayrimeskûn, Algarve, Maras, Margherite di Savio tuzlarına ilaveten Çankırı, Akkuş, İzmir ve Nahçıvan tuzlarının de olduğu 18 ayrımlı katıksız tuz örneğindeki mineral, okkalı eroin ve mikroplastik içeriklerini araştırdı. Araştırma sonucunda ara sıra tuzlarda mikroplastik, deniz tuzlarında vahim esrar ve mikroplastik kabil zararlı maddelere ulaşılırken; Çankırı’dahi bulunan sodyum klorür mağarası ve Kırıkkale Sapan’deki sodyum klorür madeninden alınan örneklerde seçkin dokuncalı özellik saptanmadı. Doç. Dr. Ercoşkun’un tamamladığı makale, uluslararası saygınlığı mevcut ‘Food Additives and Contaminants’ dergisinde yayımlandı.

‘ÇANKIRI VE DELİCE TUZUNUN SAFLIĞINI İSPAT ETTİK’

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, çalışmalarına dayanarak Çankırı kayaç tuzunun, dünya genelinde çıkarılan ve makbul tuzlar ortada en temiz olanı olduğunu söyledi. Çankırı sodyum klorür mağarasından elde edilen kayaç tuzunun kirlenmeden kaldığı, içerisinde kurşun, cıva, arsenik kadar tek pahal mızrap bulunmadığını söyleyen Doç. Dr. Ercoşkun, Tuz, Çankırı için yeryüzü koca sağlık kaynaklarından biri olmasının yanında yörenin kültürüne, sanatına, ekonomisine cephe vermiştir. Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde bu coğrafyanın değerlerini araştırıp, bunların gerçek değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istiyoruz. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarda ‘gıda katkı maddeleri ve bulaşanları’ diyerek ayrımsız dergide makalemiz yayımlandı. 2 Eylül’birlikte yayımlandı makale. Makalenin başlığı ‘Dünyanın Natürel Tuzlarının Safsızlıkları.’ Bu kapsamda değişik tuzlardan toplamıştık dünyanın değişik coğrafyalarından. İçerisine bizim Çankırı ve Kırıkkale Derice tuzlarını birlikte ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük ki; Çankırı kayaç tuzu ve Atmaca tuzu dünya çapındaki en bozulmamış tuzlardan birisi. Bu gerçeği, bu makaleyle ispat etmiş olduk dedi.

‘HİÇBİR AĞIR EROIN BULUNMAMAKTADIR’

Çankırı kaya tuzunun kısaca 35 milyon yıllık benzeri geçmişi olduğunu ve zararlı madde bulundurmadığını nâkil Doç. Dr. Ercoşkun, Bahir tuzlarında hele serencam yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, ayrımsız şekilde dokunaklı eroin içeriği sebebiyle deniz tuzlarının trendi; deniz tuzlarına yönelik dilek çevrim geçtikçe azalmaktadır. amma velakin akarsu tuzlarında ve göl tuzlarında birlikte bu tip safsızlıklarla karşılaşabiliyoruz. Acun bir lahzada kirleniyor; bu kirlenmeden bütün sular ve tuzlar nasibini alıyor. Nedeniyle 35 milyon yıl evvel oluşmuş Çankırı kayaç tuzunda mikroplastik bulunması durumu bahis konusu değil. Fakat bizim şüphelendiğimiz tıpkı şeyler vardı ki; ‘Ağır metaller var mı bulunmayan mu’ diyerek. Bunu üstelik karşılaştırmalı yerine dünyadaki arz adlı tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük kim Çankırı tuzunda mermi, cıva, arsenik kabilinden hiçbir kırıcı maden bulunmamaktadır. Çankırı tuzunun kimyevi muhteva itibarıyla gayrı tuzlarla kıyas ettiğimizde şunu istek rahatlığıyla söyleyebiliriz; Çankırı kayaç tuzu dünyanın sunma temiz tuzlarından birisidir diye konuştu.

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı kaya tuzunun çevresel kirlilikten etkilenmeden günümüze büyüklüğünde geldiğini aktararak, şöyle bitmeme etti Çankırı kayaç tuzu, yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, kavuşum 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple da Çankırı tuzu çevresel kirlilikten üstelik etkilenmiyor. Tabii olarak birlikte içerisinde korkulu eroin namevcut. Ülkemizde ve dünyanın bir nice yerinde mikroplastik, radyoaktif yahut ağır sıklet maden kirliliği bulunmasına rağmen Çankırı tuzunda bu maddeler bulunmamaktadır.

Share: