“Aras Kuş Cenneti”nde bu yıl 5 bin 125 kuş halkalandı

Türkiye’nin büyük kuş araştırma merkezlerinden olan, Iğdır’daki Aras Kuş Cenneti’nde bu yıl 5 bin 125 kuş halkalandı.

KuzeyDoğa Derneği yürütücülüğünde, Natür Dulda ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün izniyle kurulan Aras Kuş Araştırma ve Yetişek Merkezi’nde bu sene yapılan halkalama çalışmaları tamamlandı.

Havaların soğuması ve göçün tamamlanmasıyla kuş yakalama ağları toplanan merkezde, son kuş bile halkalanıp saf ortamına salındı.

Bu sene 5 bin 125 kuşun halkalandığı bölgede, akıbet 16 yıldır planlı çalışmalarla 313 türden 170 bine mail kuş, izlem altına alındı.

Merkezin istasyon sorumlusu Kayahan Ağırkaya, AA muhabirine, Aras Kuş Cenneti’nde yapılan araştırmaların ornitoloji açısından berenarı muhteşem olduğunu söyledi.

Sonbahar sezonunun tamamlanmasıyla bu yılki çalışmaların dahi serencam bulduğunu tabir eden Ağırkaya, “Bu sezon 110 türden toplanmış 5 bin 125 kuş halkaladık. Bu mevsim da yeniden çokça yetişkin kuş türleri yakaladık. Bunlardan ikisi istasyonumuz için yeniydi ve istasyonumuzda ilk defa halkalandı. Biri ak kaşlı kiraz kuşu, ötekisi ise çalıkuşu çıvgınıydı. Rastgele ikisi bile Türkiye’de dayanıklı aşkın görülmeyen, kimi zaman rastlantısal adına gözlemlenebilen kuş türlerindendi. Elan ilk ülkemizde halkalanan bu türler Aras Kuş Araştırı ve Eğitim Bilimi Merkezi’nde ilk defa halkalandı.” dedi.

“Birçok kuşa hem bölüt hem bile uydu vericisi taktık”

Farklı türlerden bir nice kuşun bu sezonda halkalandığını ve takibe alındığını vurgulayan Ağırkaya, şunları kaydetti:

“Birçok kuşa hem bölüt hem üstelik uydu vericisi taktık. 2006 yılından beridir yaptığımız halkalama çalışmalarında bugüne kadar 170 bine mümasil kuş halkaladık. Burada gözlemlenen kuş türü sayısı birlikte 313 oldu. Türkiye’da bugüne kadar gözlemlenmiş kuş türü sayısı 497. Bu 313 sayısı de Türkiye’deki kuşların koskocaman benzeri kısmını oluşturuyor. Aras Vadisi mukavemetli çokça habitatı birlikte barındıran bir düz, bu yüzden bile çokça sayıda kuşa ve umumi anlamda çandır hayatına karı sahipliği yapıyor. Iğdır geneli birlikte gerçekten eli nimetli habitatlar sebebiyle hoppadak kuşlar üzere değil memeliler amacıyla birlikte koskocaman bire bir dirim alanı.”

Fahri araştırmacılardan Gül Miktar birlikte halkalanan kuşlar üstünde kâh çalışmalar yaptıklarını anlatarak, “Kuşlarda mütenevvi ölçümler yapılıyor. Angıç, kuyruk, bellek bölgesindeki yağ ölçümü yapılıyor ve bu göçe hangi büyüklüğünde makul olduğunu gösteriyor. Sonra halkası, lisanslı tıpkı halkacı eliyle takılıyor ve kuş natürel ortamına acul bir şekilde anlayışsız salınıyor. Bu sene bahar sezonu daha yoğundu, bağ bozumu abuhava şartlarının gür geçmesinden âlem az buçuk elan sakindi.” diye niteleyerek konuştu.

Share: