Antalya’ya sonbaharın geçmiş kafilesi, İsveç’ten geldi

ANTALYA turizminde, yaz mevsiminin sona ermesiyle eylül ayıyla birlikte güz- şita sezonu başladı. İsveç’ten 14 günce Türkiye tatili için 31 kişilik kafile, kente geldi. Nisan sonuna büyüklüğünde 10 bin gönül ve 130 bin geceleme olacak programda turistler, 1 hafta Antalya ve Kapadokya bölgesini gezecek, 2’nci hafta Side’da güneşli güz günlerinde dinlenecek.

Avrupa’da havaların soğumaya başladığı şimdilerde özellikle Şimal Avrupalı emekliler, gözünü Akdeniz’e çevirdi. Güneşlenip, denize girecekleri, kültürel ve tarihi alanları yolculuk edebilecekleri sonbahar dönemi emekliler için ülküsel mevsim olurken, Avrupa’da okul tatillerinin sona ermesiyle çocuklu aileler ise evlerine döndü. Sonunda seyahat tutkunu emeklilerin güney tatilleri dahi başladı. Antalya merkezli devir operatörü, sezonun önceki misafirlerini eylül ayının ilk haset İsveç’ten Antalya’ya getirdi. Ceketleriyle Antalya’ya nazil yolcular, güneşli havayı görünce teferruatlı uçuş yorgunluğunu unuttu.

‘YATAN DEĞİL GEZEN TURİST’Kış döneminde gelen gelişigüzel turistin, turizmin 12 taban yayılması amacıyla balaban önem taşıdığını tamlayan firma genel müdürü Recep Müşkül, 14 günce programlarla mevrut misafirlerin, Antalya- Konya- Kapadokya etabında kestirmece 2 bin kilometre seyahat ederek, 20’den aşkın örenlik yeri konuşma edeceğini kaydetti. Zor, bu misafirlerin yatan değil, gezen seyyar olduğunu dile getirdi.7 ÜLKEDEN PERVAZ PROGRAMIYavuz, 2022 bağ bozumu ve 2023 baharat döneminde bu programı Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika, Danimarka, İngiltere ve İsveç’ten mevrut turistlerle bitmeme ettireceklerini söyledi. Pandemi dönemindeki tıkanıklığın 2022 yılına yayıldığı ve bu yüzden kış programını 1 kamer öne çekerek Ilkgüz ayında başladıklarını tamlayan Ağır, kültürel yolculuk, alışveriş ve tatil gayeli programın 14 aktarılma boyunca enerjik kendisine sürdüğünü kaydetti.ORTA GÖZYAŞI ÜSTÜ TURİST’Best ager’ denilen mutedil yaş üstü turistlerin Kapadokya’da balonla uçup, Alanya’da seralardan muz topladıklarını ve ülkeye has her şeye ilgi duyduklarını anlatan Çetince, “Sonbahar- şita döneminde ayın yarısını ülkemizde geçirecek olan turistlerin bazıları baharat amacıyla şimdiden rezervasyon yaptırdı” diyerek konuştu.130 BİN GECELEMEProgramdaki rezervasyonlara göre ilkgüz- ara dönemi 70 bin, eylül- april dönemi ise toplamda 130 bin geceleme gerçekleşeceğini belirten Recep Ağır, 10 bin turistin 13 gece 14 günce paketlerle Antalya’ya geleceğini açıkladı. Yavuz, bu sürecin turizmin 12 aya yayılmasına katkı sağladığını kaydetti. İsveç’ten gelen evvel kafilede bulunan Johnsson çifti, Türkiye’ye henüz ilk golf amacıyla geldiklerini, aldıkları servis ve misafirperverlik nedeniyle yine geldiklerini söyledi.1980’li yıllarda Türkiye’ye üretimlik inşaatı amacıyla geldiğini tamlayan tıpkısı turist ise 6’ncı misil Türkiye’ye geldiğini ve elan görecek çokça vadi olduğunu dile getirdi.CEKETLERİ ÇIKARDILARİsveçli turistlere eşlik fail profesyonel dolaşma rehberi Yengi Eren, misafirlerin Antalya Havalimanı’na bukanak basar basmaz ceketlerini çıkardıklarını ve ‘Türkiye’ dediklerini söyledi. Stockholm’bile havanın sabahleyin saatlerinde 12, Antalya’da ise 24 rütbe olduğunu tamlayan Aziz, turistlerin hakeza havada çokça heyecanlı olduklarını dile getirdi.

Öte yandan yılbaşından 31 Ağustos’a büyüklüğünde İsveç’ten Antalya’ya 140 bin seyyah geldi.Share: