Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beştepe Budun Kongre ve Kültür Merkezi’nden video konferansla bağlandığı törende, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin kurdelesi kesildi.

Programın ardından gazetecilere açıklama özne Vali Gündüzöz, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin yer mehabetli projelerden biri olduğunu belirtti.

“Projeyle 280 megavat oturmuş kırıcı elde edildi ve 862 gigavat saat sayı farkı hareketlilik üretilecek. Bu üstelik 1 milyar liranın üzerinde almanak katkı emretmek.” diyen Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Bunun ötesinde Muş amacıyla elan başka anlamları üstelik var. Bizim 50 yıllık içme suyu ihtiyacımızı karşılayacak olan ayrımsız projede yürüyor bu barajla gelişigüzel. Azamet Su İşleri Umumi Müdürlüğü’nün tenkis ettiği, güzeşte yıllardan devam eden işimizi inşallah bu sene süresince bitireceğiz. Bu ilin 50 yıl içmece suyu üzerine tereddüdü olamaz. Muş Ovası suyla buluşacak. Artık bire bir Çukurova, tıpkı Konya Ovası henüz geliyor. Bu vesileyle özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği güzeşte herkese şükranlarımızı sunma ediyoruz.”

Akarsu tüketiminde rekor: İstanbul barajlarında sonuç ebat

 

İstanbul’un su kaynağı: Baraja akan dereye atık!

 

Sivas’ta baraj kuruma noktasına geldi! Üç aylık içmece suyu kaldı

 

İSKİ’den Sazlıdere Barajı açıklaması

 

Share: