Eczacılar esenlik yönetmeliğine alın artık

Türk Eczacıları Birliği, afiyet çalışanlarına ekleme ifa yapılmasını öngören yönetmeliğe eczacıları bulunmayan saydığı gerekçesiyle alın bundan sonra.

Türk Eczacıları Birliği’nden yapılan açıklamada, eczacılık mesleğinin bire bir süredir çok boğuk tıpkı yurt boğazdan geçtiği belirtilerken, eczacıların dosdoğru murat ve beklentilerinin görmezden gelindiği bildirildi. Meslektaşların adeta kaderine metrukiyet edildiği vurgulanan açıklamada,

“Afiyet Bakanlığı Katma Ifa Yönetmeliği”, kamu eczacıları amacıyla Keyif Bakanı Sayın Fahrettin Eş’nın duyurduğu üzere ayrımsız müjde değil, tersine cemi benzeri manzara kırıklığı olmuştur” denildi.

Dünya’da düzlük alan habere göre, Keyif Bakanı Sayın Fahrettin Herif ile 27 Temmuz Çarşamba günü yapılan görüşmede, patika sorunlarının şümullü şekilde ifade edildiğine ilgi çekilen Kontak açıklamasında, “Kamuda fariza fail meslektaşlarımızın hal bekleyen sorunlarını bile bu görüşmede dile getirmiştik. Ancak buna rağmen bahis konusu yönetmelikte amme eczacılarının benzeri el henüz görmezden gelinmesi, hoppadak kamuda görev fail meslektaşlarımızda değil tamam ispençiyari camiasında muhik tıpkı reaksiyon yaratmıştır. Eskimemiş düzenlemeyle kamuda fariza işleyen sair sağlık çalışanları kabilinden canla başla etkin, görevlerini gereğince namına getiren kamu eczacılarımıza uygun görülen oranlar, sağlık personeli beyninde katsayı adaletsizliğini artırdığı kabilinden hakkaniyetli birlikte değildir” ifadelerine düzlük verildi.

5 almanak eğitim bilimi alan ve ikame edilemez hizmetler sunan mühim personel statüsündeki eczacılara adalet ettiği değerin verilmediği dökme açıklamada, “Meslektaşlarımız; hastanelerde yönettikleri bütçe, yaptıkları hareket, eğitim süreleri ve aldıkları risk itibariyle bu yönetmelikle belirlenen oranlardan çok daha iyisini hak etmektedir. Amme eczacılarına yapılacak düzentileme içi munzam ifa tutarlarında ve kol şan katsayılarında Türk Eczacıları Birliği yerine murat ettiğimiz oranlar görmezden gelindiği gibi, bakım alanı ekip ve unvan katsayılarında bile aynı başkalık yapılmamıştır” denildi.

Amme eczacılarını alenen yok sayan düzenlemenin anlaşılmasının ve akseptans edilmesinin mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, Esenlik Bakanlığı’nın yönetmeliği yeniden düzenlemesi gerektiği belirtildi.

Vekil Insan: Eczane ve ecza depolarında mukteza deva listesi güncellenecek

 

Sağlıkçılarda mülhak ödeme ve zor aylığı hangi kadar artacak?

 

 
 

Share: