Aksaraylı Esnaf: “Elden Karnımızı Doyurmaya Bakıyoruz İki Ekmekle Bambaşka Bire Bir Husus Yok”

KEMAL DEĞER ATALAY

CHP Ankara Milletvekili Murat Egemenlik’e sahn pahalılığından müşteki Aksaraylı esnaf, “Aldığımız paraya kamer sonu malzeme yetiştiremiyoruz. Cümbüş, doğalgazı saymıyoruz. Çabucak karnımızı doyurmaya bakıyoruz iki ekmekle ayrıksı bire bir şey bulunmayan. Geçen yıl kazandığımızla iki üç liralık kalırken şu anda o birlikte kalmıyor. Zaman satıyorsun 150 savsaklamak devrisi sabahleyin 250 ekmeğe para oluyor sana, elbet kazanacağız? Ondan bilahare çıkıyorlar ‘iyiyiz, iyisiniz tabi çokça iyisiniz nasıl olacaksa kötülüğü göremedik” dedi

CHP Ankara Milletvekili Gaye Buyuru ve Aksaray İl Başkanı Ulvi Abbas Ertürk Aksaray’üstelik esnaf musahabe etti, vatandaşlarla kardeşçe etti. Bire Bir esnaf, Emir’in fiyatlarla ait sorusu konusunda “Dizge kıvançlı, her kazıktan memnun anla henüz ne söyleyeceğiz. Geçen yıl aldığımız kağıt 37 teklik, 1 teklik peşkir 12 lira elan hangi söyleyeceğiz” dedi. Ferman’in “Şişkinlik yüzdelik 80 diyorlar” demesi konusunda esnaf, şöyle konuştu:

“Doğru, onlara bakarak yüzde 80 nasıl olsa, 100 bin teklik ile geziyorlar biz 7 bin teklik ile geziyoruz. Aldığımız paraya ay sonu malzeme yetiştiremiyoruz. Neşelilik, doğalgazı saymıyoruz takkadak karnımızı doyurmaya bakıyoruz iki ekmekle ayrıksı benzeri özdek yok. Güzeşte yıl kazandığımızla iki üç lira kalırken şu anda o üstelik kalmıyor. Zaman satıyorsun 150 aldatmak ertesi sabahleyin 250 ekmeğe dünyalık oluyor sana, elbette kazanacağız? Ondan sonradan çıkıyorlar ‘iyiyiz’, iyisiniz bağımlı çok iyisiniz bittabi olacaksa kötülüğü göremedik. Bugün aldığım şu tahtayı ferda alamıyorum ete her dönme 10 teklik remiks geliyor kağıdına 20 liralık bindirim geliyor ben onunla hareket yapıyorum. Ego mendile dünyalık almıyorum, turşuya dünyalık almıyorum güzeşte sene 60 liraya aldığım10 kiloluk argın 250 liralık. Yüzdelik beniz değil yüzde beş yüz zam var temas şeye.”

ELEKTRİK AŞKIN GELİYOR IŞIKLARI YAKMADIM”

Misyon Egemenlik’in arkadaşça ettiği bambaşka tıpkı çarşı esnafı ise, ışıkların hastalık yanmadığı sorusu konusunda “Işıklar bilmiyorum yakmadım. Cıvıltı fazla geliyor, doğalgaz aşkin geliyor ne gerek var kafamıza göre remiks yiyoruz zaten. Henüz üç çağ önce remiks yemişiz daim zam var. Geçen sene filhakika çay ucuzdu şu an çaya zam yapamıyorum. Tığ alıyoruz 1200 liraya, satıyoruz 2.5 liraya” diye niteleyerek konuştu.

ESKİ TÜRKİYE DİYORLAR, ESKİ TÜRKİYE BUNDAN İYİ”

Aksaraylı bire bir müstahsil ise, şunları söyledi:

“Benim 20 hayvanım vardı şu anda 4’e düşürdüm sattım. Geçmiş makarna dağıtıyorlardı makarna bile 10 teklik ergin. Ortaköy’de süt fabrikası vardı üretim yarı yarıya düştü şu anda süt tozu kullanıyorlar geneli. MHP’nin yönetimindeydim ricat ettim bıraktım. Eski Türkiye diyorlar, eski Türkiye bundan iyiydi vekilim. Ben 16 lira destek alıyordum ama 12 litre süt alıyordum ve bana verdiği dünyalık şu anda iki litre motorin parası değil geçen yıla büyüklüğünde. Bu yıl intihap olacak diye arttırdılar vatandaşla numara geçiyorlar resmen. Ego çiftçiyim benzeri traktör rüşvet götürüp satıyordum, bire bir traktör gübremi alıyordum. Şu anda iki traktör arpa götürüp sakat traktör tezek alıyorum.”

Share: