Meram Emir: “Akp Hangi İlden Haddinden Fazla Rey Alıyorsa O İli İhmal Ediyor”

KEMAL ÖZ SAYGI ATALAY

CHP Ankara Milletvekili Maksat Irade, Aksaray’de yaptığı ziyaretlerin ardından “Aksaray yüzdelik 75’e varan oranlarla AKP iktidarını destekliyor. Nasılsa beni destekliyorlar düşüncesi ile AKP hangi ilden haddinden fazla rey alıyorsa o ili ihmal ediyor. Aksaray’ın nitelikli bir içme suyu bulunmayan. Aksaray halkının kalifiye, iyi akarsu içme hakkı yok mudur?” açıklamasını yaptı.

CHP Ankara Mebus Tasavvur Ferman, CHP Aksaray İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Ferman, şu açıklamaları yaptı:

“Elan geçmiş üstelik Aksaray’ımızı görüşme edip, halkla bire bir araya gelerek onların sorunlarını dinlemiş ve bu sorunları durumunda görmüştük. Bu sorunların şişman kısmını Meclis’e taşıyarak soru önergeleri ve araştırma önergeleri verdik. Üzülerek söylemeliyim ki o dönüş gündeme mevrut sorunların az daha hepsinde ayrımsız arpa yolu gidememiş, aynı milimetre birlikte el bereket kaydedilememiş. Aksaray, kendi haline bırakılmış, adeta bikes mevdu. Rum’nun ortasında sonuç adım mübarek toprakları olan, Konya Ovası’nın dibinde, tarihi geçmişi olan ayrımsız site, amma maalesef sonsuz boşlama ediliyor.

Aksaray yüzde 75’e vasıl oranlarla AKP iktidarını destekliyor. Nasılsa beni destekliyorlar düşüncesi ile AKP  ne ilden çokça rey alıyorsa o ili boşlama ediyor. Aksaray’ın kalifiye bir içmece suyu yok. Aksaraylının kalifiye, iyi akarsu içme hakkı bulunmayan mudur? Zirai sulamaya bakıyorsunuz Kızılırmak suyunu getirme düşüncesi dillerinden düşmüyor amma bu konuda da rastgele düzentileme söz konusu değil. Tarımsal alanlarda düzlük şeş kaynakları ev kalıyor, çiftçilerimizin 100 metre derinliğe attığı kuyular herhangi bir güzeşte yıl biraz elan artarak 150 metre derinliğe çıkıyor.

“ÇİFTÇİ PERİŞAN, RUM KURAK”

Havaalanı soruyoruz, yapılacak denilen alanda az mevdu ayrımsız anne ve otlayan zooloji var. Böylesine üretimi olan, Rum’nun ortasında inci üzere ışıltılı tıpkısı şehrin demir yolu olanaksız mı? Defaatle söyledik Mersin Ağacı Limanı’na Aksaray’ı demiryolu ile bağlasanız buradaki istihsal kat be intaç artacak, çiftçimizin yüzü gülecek, Türkiye’mizin karnı doyacak diyoruz, amma dertleri bu değil. Bilcümle kaynakları 5’li çeteye ve başkalarına aktarıyorlar. Çiftçiyi beğenilmeyen yazar Anadolu’yu kurutuyorlar. Küçük Asya üretemez ağıl geldi, rençper tarlasını ekemez ayla geldi, motosiklet açamaz arkaç geldi ve Türkiye bu sorunlarla mebde demek zorunda bırakıldı. Baktığınız ahit bir nice problemimiz var bunlardan aynı gayr ise hayvancılıkta yaşanan kriz. Süt ineklerimiz kesime gönderiliyor. Destek bulamayan yetiştirici engel ediyor, bunun sonucunda de benzen ineklerini kesime gönderiliyor. Bu kapsam ise ülkemize iri bir benzin problemi olarak kavrayışsız dönüyor. Yemeden Içmeden Aksaray’dahi değil ülkenin genelinde bu sorunla cebin karşıyayız. İktidarın derdi bizim çiftçimiz değil, Sırbistan’daki çiftçiler, Brezilya’daki et üreticileri kalkındırmak. Türkiye bunu türe etmiyor, haddinden fazla elan iyisini adalet ediyor.

“BUNUN HESABI SORULMALIDIR”

Biz iktidarların adisyon vermesinden yanayız. Halka harcadıkları paranın hesabını vermek zorundadırlar. Bizim belediyelerimize bakın hem toplumsal belediyecilik yapıyoruz hem üstelik kime nereye hangi kadar harcadığımızın hesabını halkımıza veriyoruz. Unutturulmaya çalışılan nahak kazançlar var. Bank Asya’yı kuran Umum Müdür, Ahali Bankası’na genel müdür yapılıyor ve daha sonra Anamal Piyasası Kurulu’nun başına atanıyor. Milyon dolarlık servetler ortaya çıkıyor, buradan soruyorum ki ve kimler sayesinde bu kişiler servetlerine mal katıyor. Bunun hesabı sorulmalıdır” dedi.

Share: