Zigana Dağı beyaz gelinliğini giydi

Sıra süresince Şarki Karadeniz’i Maşrık Anadolu’ya bağlayan sunu balaban geçitlerden birisi olan Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağı geçidi kar yağışıyla gelişigüzel beyaz zehir gelinliğini giydi.

Dün devlet genelinde gerçekleşen ve sabaha kadar devam fail kar yağışı Tarihi İpek yolu üstünde, Gümüşhane- Trabzon karayolunun bin 800 metre rakımındaki Zigana Dağı geçidini beyaza bürüdü.

Yağış nedeniyle bölgedeki çam ağaçları adeta parafin gelinliğini giyerken Karayolları ekipleri sabaha kadar ulaşımda sav olmaması üzere çalıştı.

Derin vadilerin sisle buluştuğu alanda seyrine bıkılmayan manzaralar ortaya çıkaran yağışın ardından bölgeye mevrut vatandaşlar çökertme telefonlarıyla bu anları ölümsüzleştirdi.

Bölgede esnaflık fail Feride Belirti ise yağışın peşi sıra karla kaplanan ağaçların da kışlık elbiselerini giydiğini söyledi.

Zigana’nın haddinden fazla iyice tıpkısı coğrafya olduğunu kaydeden Araz, “Kışın sunu iyicene manzarası buradadır. Kar, yağmur, sıra 4 mevsim benzeri arada yaşanır burada. Herhangi Bir yan soğuktan sarkıt evet. İnsanlar sağlık, gezer, alışverişini yapar ve dönerler. 15 devir evvel yine yağmıştı bu iki oldu. çıktı imdi daima yağmur tamam. Burada 1-2 metre kar evet. Kayak merkezimiz de var yoldan yukarıya. Ağaçlar dahi kışlık elbiselerini giydi. Onlar üstelik kışa hazır biz üstelik hazırız” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: