Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Yılmaz: “İlimizde Şeker Hastalığı Komisyonu Kurulmasını İstiyoruz”

Yozgat Şeker Hastalığı Derneği Başkanı Meltem Yılmaz, kentte 40 bin civarında diyabetli hastanın bulunduğunu belirterek, ‘Şeker Hastalığı Kıymetlendirme Komisyonu’ oluşturularak diyabet haritası çıkarılması gerektiğini söyledi.

Yozgat Şeker Hastalığı Derneği Başkanı Briz Yılmaz, diyabet hastaları ve ailelerinin yaşadığı sıkıntıları anlattı. Yılmayan, diyabetin hemen Türkiye’birlikte değil dünyada bile çok hızlı yayıldığını ve sağlık problemleri ortada meydan aldığını vurgulayarak, “Acun nüfusuna ve ülkemize baktığımız devir nüfusun yüzdelik 10’unu diyabetli hastalar oluşturuyor ve bu yoz rakamsal namına baktığımız ahit şişman bire bir rakama karşılama ediyor. Yozgat’ta birlikte yüzdelik 10’u düşündüğümüz ant 40 bin civarında sökel olduğunu biliyoruz” dedi.

Diyabetli hastaların kontrollere gitmemesi ve yeteri büyüklüğünde eğitim bilimi almamaları nedeniyle komplikasyonlar yaşandığını kaydeden Yılmayan, “Bu nedenden dünya dahi bazı bazı haberlerde dahi duyuyoruzdur işte kadem kesimleri, fut parmaklarını, bacak kesilmesi kadar gâh komplikasyonlar karşılaşıyoruz. Bu yüzden ilimizde de şeker hastalığı komisyonunun kurulmasını istiyoruz. Sağlık müdürlüğü kabil, darülfünun, belediyeler, Milli Terbiye kolektif bir alt kurul kurulmalı. Böylecene tüm hastalarımızın sorunları bu masaya yatırılıp, ayrımsız şeker hastalığı haritasının çıkartılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“GÜNDE 8-10 YOL PARMAĞINDAN DELİP, ZAMAN ŞEKERLERİNİ ÖLÇÜYORLAR”

Yılmayan, diyabetli çocukların henüz aşkın kıygın olduğunu, günde 8-10 öğün parmaklarının delinip koku alınarak takdir yapıldığına dikkat çekerek, bunun teknolojik yöntemlerle üstelik yapılabileceğine bel etti. Yılmayan, şunları söyledi:

“Ayrımsız zamanda biliyorsunuz ki diyabetli çocuklarımız günde 8 bazı bazı 10 kere parmağı delinip, zaman şekerler ölçülüyor. Bu da onlar amacıyla çokça kıtipiyoz acı verici bire bir muamelat. Bunlar süresince sensörler daha çok artık, yani tıbbi yerine daha bereketli teknolojik aletler çıkmaya başladı. Şu dakika sigorta kapsamından maatteessüf ki karşılanmıyor. Herhangi Bir bala bence çocukluğunu yaşamalı. Bu makbul cihazlar banko taşkın değil. Onları aylık kendisine düşündüğümüz devir 250 kat bu duygusal acısını yaşıyorlar. Tığ bunun sigorta marifetiyle karşılanmasını istiyoruz. Hiçbir ekonomik olarak -yani gani evet da dağ- banko konuşu koşulları üzerine bulundurmadan tam çocuklarımıza bu sensörün sigortası vasıtasıyla karşılanmasını irade ediyorum. Antrparantez Yozgat’ta bala endokrin uzmanınız bulunmayan. Çocuklarımız ileriki yaşlarda daha şişman sorunlarla karşılaşmasın diye çocuk endokrin uzmanı vasıtasıyla bu ilde izleme edilmesini istiyoruz. O yüzden biz derneğimiz olarak birlikte bala iç salgı doktorunun irade ediyorum.”

Share: