Basketbol aşkları bariyer tanımadı, engelleri basket ile aşıyorlar

– Basket aşkları bariyer tanımadı, engelleri basketbol ile aşıyorlar

YOZGAT – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bedensel engellilerin toplumsal hayatta elan aşkın düz alması amacıyla 7 sene önceki kurulan ve 3. Grup’dahi savaş fail Sorgun Engelliler Rüya Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basket Takımı oyuncuları, engelleri basketbol oynayarak aşıyor.

Sorgun Sınırlanmış Spor Salonu’nda antrenmanlarını Topluluk Başkanı Zeynep Ertal Altunkuyu ve antrenör Hamza Kablanoğlu eşliğinde sürdüren Sorgun Engelliler Imge Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basketbol Takımı, bakir sezona iddialı hazırlanıyor. Yaşları 15 ila 50 ortada değişen kimi doğuştan bazı birlikte sonra sakat olan sporcular, eve kapanmak yerine sporun engellilere sağladığı imkanlardan yararlanıyor. Antrenmanlarını aksatmadan şişman bir sıkı ve heyecanla sürdüren Sorgun Engelliler Imge Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, ilişki günü saat 12.00’birlikte ligin önce haftasında sahalarında karşılaşacakları Kayseri Melikgazi Belediyesi Mânialı Spor Kulübü maçının heyecanını yaşıyor. Rakibi karşısında sahadan galibiyetle ayrılarak lige bereketli ayrımsız mebde boşaltmak isteyen Sorgun Engelliler Düş Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basket Takımı, 2. Grup’e çıkmayı hedefliyor.

Oyuncu İsmail Keleşoğlu: “Basketbol ile hayata daha etki tutunuyorum”

Basketbol ile 7 sene ilk tanışan Imge Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncularından İsmail Keleşoğlu, “Ego 2000 yılında gelişim kazası geçirdim, 2016’dahi spora başladım. Kulübümüzü kurduk 7 senedir bitmeme ediyorum. Basketbolu çokça seviyorum haddinden fazla mutluyum. Antrenörümüz Hamza Koca’e Başkanım Zeynep Karı’a hepsine teşekkürname ediyorum. Basket ile hayata tutunmamız henüz hızlı oldu daha mıhsıçtı tutunduk hayata. Sosyalleştik yıpranmamış arkadaşlarla tanışmaya başladık, yeni yerler görmeye başladık. Engelleri basket oynayarak aşabiliyoruz. Ayın 27’sinde maçlarımız var ve bilcümle arkadaşlarımızı nida ediyoruz. Hedefimiz böke girmek ve onun için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Oyuncu Düğün Ünalan: “Hayatımız henüz hareketli, acara oldu”

30 yıl önce geçirdiği hisse senedi kazası sonrası basket ile hayata henüz da sıkı tutunan oyunculardan 51 yaşındaki Sefahat Ünalan ise, “30 sene oldu gelişim kazası sonucu bu durumdayım. 7 yıl ilk bando kurduk hayatımız amiyane tıpkı değişti basketbol ile. Basketbolu çokça seviyorum sağlık açısından çokça adamakıllı arkadaş açısından dahi çok pir. Rabbim razı olsun takımı kuranlardan. Basketbola başlamadan evvel oturuyorduk, arkadaşlarla ayrımsız araya toplanıp kardeşçe yârenlik ediyorduk. Derneğimiz kuruldu orada toplanıyorduk. Zeynep Karı ve Hamza As öncülük ettiler, kulübü kurdular o şekilde hayatımız elan değişti daha çevik henüz enerjik olduk çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Bu hafta maçlarımız başlıyor, hep bando arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kazasız, belasız tıpkı sezon geçirmemizi diliyorum, inşallah hedefimiz benzeri dal loda” ifadelerine yer verdi.

Başantrenör Hamza Kaplanoğlu: “Hedefimiz 2. Tomar”

Umut Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basketbol Takımı antrenörü Hamza Kaplanoğlu ise hafta sonu oynanacak karşılaşmaya eksiksiz sporseverleri nida ederek, “Tığ haftanın 3 haset kimi vakit 5 haset alıştırma yapıyoruz. Yozgat’ın önceki ve bir tane takımıyız özürlü basket takımı olarak. Biz değme yıl buradan beş altı modül dinç çıkarabilirsek ne mutlu bize. 7 yıldır bu sporu yapıyoruz. Çoğu arkadaşlarım kahvelere gidiyordu deminden kahveden kurtuldu, evlerinden sokağa çıkamayan arkadaşlarım vardı onları sahalara çektik. 7 yıldır Zeynep Başkanımla beraber bu işi yürütüyoruz arkadaşlarımız sayesinde. Haftaya ligimiz başlıyor geçmiş maçımız Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ikinci hafta dahi Ankara’ya gideceğiz. İnşallah geçmiş galibiyetimizi alacağız, onun amacıyla de çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Şu anda 9 sporcumuz var, inşallah daha üstelik artacak bu benzer. Hedefimiz 2. Küme, 7 yıldır çıkamadık İnşallah bu yıl ikinci lige çıkmayı düşünüyoruz.” ifadelerine düz verdi.

Share: