Vekil Hava: Içtimai göz projesindeki taksit artışı yüzdelik 25’i geçmemelidir

Nazır Gelgel, katılığı bire bir göstergeç programında sosyal basamak projesine müteveccih kocaman detaylar verdi. Alım, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki ilk temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Çekicilik ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Çalım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu cesim bir miktar.” sözlerini kullandı.Nazır Çekicilik “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz aile alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 liralık taksit taksit 10 sene faizsiz arsa taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 yıl bir taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, özlük gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDELIK 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Alım, konuyla ilişik yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda aslında. Sabık sene işyar maaşına kestirmece yüzde 80 çoğalma geldi. Tığ TOKİ’den familya almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada aynı düzenleme yaptık, icar artışı yüzde 25’i geçemez. Nedeniyle konut kira artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış birlikte yüzdelik 25’i geçmemelidir ve tıpkı sene içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artış yaptık.” dedi.

Share: