Şarki Anadolu’nun saklı güzelliği Balık Gölü ağız ağıza dondu

Maşrık Anadolu’nun saklı güzelliği, Ağrı’daki Balık Gölü, dondurucu soğukların etkisiyle tamamen buz tuttu.

Taşlıçay ilçesine kısaca 30 kilometre uzaklıktaki Sinek Yaylası mevkisinde bulunan göl, yılın temas dönemi haddinden fazla sayıda domestik ve ecnebi turisti ağırlıyor.

Adaları, doğası, kuş ve balık türleriyle tabiat tutkunlarının bölgedeki uğrak noktaları ortada yer alan göl, 2 bin 241 rakımda bulunuyor.

Yazın kampçıları ağırlayan göl, serencam günlerde etkili olan dondurucu soğukların etkisiyle ağız ağıza bankiz kaplandı.

Vatandaşlardan Sinan Ergül, AA muhabirine, bölgede bu sene düşünce beş altı yağdığını ve havaların soğumasıyla Balık Gölü’nün dahi donduğunu söyledi.

Gölün herhangi bir mevsim evire çevire olduğunu ifade fail Ergül, şöyle konuştu:

“Balık Gölü’nün çokça güzel manzarası var. Yaz aylarında yerel ve ecnebi binlerce emanet burayı görüşme ediyor. Özellikle baharat aylarında haddinden fazla fena hâlde oluyor. Kışın bile gölün yüzeyi buz tuttuğu üzere ziyaretçileri sakat olmuyor. Havalar soğuduğu için göl serencam günlerde buz tuttu. Buzlar mayıs ayına makul eriyor. Bu sene Ağrı’da kar yok amma bura efdal olduğu amacıyla az buçuk henüz çok kar var. Biz da vesile buldukça buraya gelip geziyoruz.”

Ergül, yaz ve kış aylarında huy fotoğrafçılarının üstelik bölgeye geldiğini anlattı.

Share: