Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Hava, deli dolu yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gelgel, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan kısaca 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Icra Vekili Çekicilik, TV100’dahi katıldığı canlı yayın programında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim’da nerede atılacağına ilgilendiren soru üstüne Çekicilik, “Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Alım, kül valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişkin bilgelik istediklerini, gelen veriler çerçevesinde devlet ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri şüphesiz ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Çekicilik, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla birlikte görüyoruz. 5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu yüce ayrımsız ölçü.” diye konuştu.

Vekil Hava, projede alternatifler olduğuna meni ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz ocak alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 liralık taksitle 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 yıl bire bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, özlük gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artma da yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin vazifeli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının ara sıra endişelere sebep olduğunun belirtilmesi üstüne Alım, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasta. Geçen yıl işyar maaşına kısaca yüzdelik 80 artım geldi. Biz TOKİ’den familya almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Biz kirada ayrımsız aranjman yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Zımnında ev kira artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki çoğalma birlikte yüzdelik 25’i geçmemelidir ve bire bir sene içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzdelik 25 çoğalma yaptık.”

Hava, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Nazır Alım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki hane fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Tersine tam tersi ayrımsız nitelik olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz dahi bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilgili şikayetlerin hatırlatılması konusunda Gelgel, şunları söyledi:

“Bu temenni de haddinden fazla geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya ara getirmiş olalım. Biz şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun yaklaşık 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz amacıyla ayrıcalı durumda. Gelen istek üstüne Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede evire çevire de tıpkı mücahede yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz dahi bu projeye başvurabilecekler. Zaten farklı martir ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa da başvurabiliyor.”

Icra Vekili Kurum, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bilcümle sektörlerde istihdamı artıracağını, bakir istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde mecmu 200 bin bakir istihdam alanının oluşacağını dile getiren Tasavvur Kurum, “Gençlerimiz, yeni mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem üstelik mecbur olduğumuz kuruluşlarımıza yeni mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Mutedil gelir grubuna ilgili içtimai konut projesi

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Gurur, Türkiye’üstelik yıllık kestirmece 600 bin yıpranmamış göz yapıldığını belirterek “Sunu talep dengesiyle dayalı. Ego burada irade karşısında arzı artırıyorum. Şimdi itidalli gelire birlikte yapacağız. Ölçülü gelire üstelik takiben proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde dahi mutedil gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu da Kaynak ve Maliye Bakanlığımız ve Gayrimenkul Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve hane fiyatları düştü, düşmeye bile devam edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Share: