VAN’DA 2 HASTANIN KARNINDAN 25 VE 30 SANTİMLİK KİTLE ÇIKARILDI

VAN’dahi, tıpkı gün kanı ağrısı ve şişlik şikayetleriyle hastaneye giden Yasemin Bitiktaş’ın (21) karnından 25, Asel Azra Götürümlü’nın (19) karnından ise tahminî 30 santimlik kütle ameliyatla alındı. Ameliyatları işleyen Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yunus Emre Purut, kitlelerin ansızın büyüyebildiğine dikkat çekti.

Van’birlikte canlı Mısır Yasemini Bitiktaş ile Asel Azra Götürümlü, benzeri bölüm kanı ağrısı ve şişmiş şikayetleriyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi. Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yunus Emre Purut’un muayenesinde temas 2 hastanın bile karnında yığın tespit edildi, ameliyata alındı. Mısır Yasemini Bitiktaş’ın karnında 25, Asel Azra Götürümlü’nın karnından ise 30 santimlik yığın, 1,5 saatlik operasyonlarla alındı.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Purut, Hastaların birinin midesinin, diğerinin ise diyaframının üstüne basan kitleleri mevcuttu. Seçkin ikisini da ilerideki doğurganlıklarını koruyacak şekilde çıkardık. Şu anda hastalarımızın gelişigüzel ikisi birlikte daha iyiler dedi.

‘KİTLELER 25 SANTİMETRENİN ÜZERİNDEYDİ’

Bu kitlelerin çabuk büyüyebildiğine dikkat çekip önerilerde kâin Op. Dr. Purut, Hastaların gecikmiş olduğunu inandırmak gelişigüzel devir makul olmuyor. Çünkü aceleci büyüyen kitlelerle karşılaşıyoruz amma şanlı olan bunları eskiden belirleme edip, ayrıksı tıpkısı sıkıntıya sebep vermeden, tıpkı zaman önce çıkarabilmek. Banko eğer ayrımsız eş ağrısı ve ele mevrut şişkinliği varsa, haddinden fazla fazla yemeden içmeden hekime başvurmalı. Şayet az buçuk beklerseniz bu nöbet yaptığınız ameliyatın şekli, boyutu de büyümüş oluyor. Değme iki kütle dahi 25 santimetrenin üzerindeydi. Filhakika aynı hastamızın yumurtalıktan başlayıp diyaframına basacak şekilde büyümüştü. Bu hastalarımız çokça canlı. Hastalarımızın birini insanlar aylı de zannetmişler dedi.

ÇOK ŞAŞIRDI

Karın ağrısı ve şişmiş şikayetiyle hastaneye revan Mısır Yasemini Bitiktaş, Yığın olunca çokça şaşırdım. Cerrahi Müdahale sonrası kitleyi gördüm ve içimden böyle tıpkısı şeyin çıkacağını on paralık beklemiyordum. Çokça şaşırdım. Şu anda çok rahatım dedi.

Ağrısı olmayan ancak karnında şişlik şikayetiyle doktora giden Asel Azra Sabırlı ise Takkadak şişik vardı, ağrım yoktu. Şu zaman daha iyiyim. Benden çıkan kitleyi görünce haddinden fazla korktum. Böyle benzeri molekül beklemiyordum diye niteleyerek konuştu.

Afiyet Bilimleri Üniversitesi Van Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, bölgenin sağlık üssü olduklarını söyledi. Van ve yer illerden sayı farkı günce 12 bini aşan rahatsız muayenesi olduğunu anlatan Sarıkaya, Günlük ameliyat sayımız ise 200 civarında. Hastanemizin hekimleri, esenlik çalışanları canla başla ve özverili bire bir şekilde çalışıyorlar. Normalin dışında ameliyatlar üstelik oluyor bağımlı. Buradan hepsine emeklerinden çevre teşekkür ediyorum. Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yunus Emre Purut Hocamız birlikte alanında biricik başına olmasına karşın bölgenin yükünün tamamını taşıyor. Yaptığı liyakatli ameliyatlardan dolayı bile namına teşekkür ediyor, hastalarımızı birlikte önceki olsun dileklerimi iletiyorum ifadesini kullandı.

Share: