Adana’da ambulansların belirtilen adrese muvasala süresi 10 dakikanın altında

Adana İl Afiyet Müdürü Halil Nacar, kent merkezinde afiyet ekibi maksut bölgeye muvasala sürelerinin 10 dakikanın altında olduğunu söyledi.

Nacar, 1-7 Mabeyin 112 Evgin Afiyet Hizmetleri Haftası kapsamında 112 Ivedili Çağrı Merkezi görevlilerini mülakat etti, karanfil verdi.

Halil Nacar, ziyaretin peşi sıra AA muhabirine, kentteki 69 istasyonla ve kısaca 1000 personelle 112 Evgin Afiyet hizmeti verdiklerini söyledi.

Müstacel sağlık hizmetinin önemini anlatan Nacar, “Site merkezinde çağrı geldiği andan itibaren adrese muvasalat süremiz 10 dakikanın altında. Yüzdelik 95’in üzerinde çağrımıza bu sürenin altında varırız. Kırsalda birlikte önce sakim saatte yüzdelik 85’in üzerinde ayrımsız muvasala kabiliyetiyle çağrıya ulaşıyoruz. Adana’birlikte 2022 yılının ilk 11 ayında kestirmece 490 binin üstünde davet oldu ve bu çağrılar değerlendirildi.” diyerek konuştu.

Nacar, kentte 112’ye günde kestirmece 7 bin davet düştüğünü, bunun 1500’ünün afiyet hizmeti için yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Çokça ağırbaşlı davet almaktayız. 112 Ivedili Davet tabii kim özge kurumlar üzere da çağrılar kabul ediyor ama sağlığa sakıt Adana için kısaca 1500 çağrıdır. Bu çağrılar bizim buradaki uzman ekiplerimiz yoluyla ince şekilde değerlendirilir. Bu değerlendirme neticesinde sunma andıran, yer akla yatkın grup, kol gittikten sonraki değerlendirmeden sonradan dahi sunma akla yatkın hastaneye aktarma sağlanır. Bize gelen çağrıların yaklaşık yüzde 10’u hiç bizi aramasa de mümkün. 112 Ivedili Davet hattının pekâlâ amacına akıllıca kullanılmasını istiyoruz. Tıpkısı deprem, yaralanma evet de birdenbire gelişen benzeri hastalık durumunda vatandaşlarımızın bu numarayı kullanmasını istiyoruz. Bunun dışında bu numaranın danışmanlık hizmeti, adres sorma üzere ya bile bilgilendirme gayeli kullanılmasını istemiyoruz. Bu şartlarda kullanıldığı takdirde kategorik ihtiyacı olan çağrı hassaten bekletiliyor, ya elan bilahare bize ulaşamıyor ya da tığ ulaştığımızda çok geç eskimiş oluyoruz. O yüzden gereksiz evet dahi amacı dışında kullanma yapanlar bilsinler ki ihtiyacı olan kişileri ya de bizim lazım olduğumuz durumları engelliyorlar.”

“Sağlıkta şiddetin seçme türlüsüne karşıyız”

Parçalanmamış keyif çalışanlarının 112 Evgin Esenlik Hizmetleri Haftası’nı kutlayan Nacar, şunları kaydetti:

“Sağlıkta şiddetin değme türlüsüne cebin olduğumuzu tefhim etmek istiyoruz. Tek şartta insanlar üzere içtenlikle etkin, kapasitesinin üzerine çıkan ve yararlı olmak talip benzeri esenlik çalışanımıza geçerli seçme soy şiddetin karşısındayız. Ayrıca buraya gelen ayrımsız davet sisteme düştükten bilahare ekip görevlendirildiğinde ambulansların eğer sirenleri ötüyorsa kesinlikle o ambulansı muntazır, o ekibe eksikli, o ambulans eliyle taşınması gereken aynı hayat vardır. Bu hizmete kimin ne devir ihtiyacı olacağı muhtemelen olmaz. Toplumun seçkin kesiminin bu hizmete her an herhangi bir yerde ihtiyacı cins. Onun için ambulanslarımız görüldüğünde mutlak posta verilmesini, tek şartta ambulanslarımızın önünden gidilmemesini ve ambulanslarımıza amelî sağlanmasını kâm ediyoruz.”

Share: