Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Haset törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında tören düzenlendi.

Van’da valilik bahçesindeki törende, Ilbay ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Saz Şairi Balcı, İl Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi ve Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Cafer Murat marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Kasıt, Gaziler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü, angajman ve beraberliği için canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği kahramanlık destanları hafızalarınıza hiçbir antlaşma silinmeyecektir.” dedi.

Cingöz Güvenlik Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle bitmeme eden törene, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İhsan Emre Entelektüel, İl Bitirmiş Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, vali yardımcıları, gaziler, gurur müdürleri ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Van Şubesi müzakere edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Yaya Öğür Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan ile Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının arkası sıra, günün mazmun ve önemini tamlayan istişare yapıldı.

Törene Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Coşkun Dominant, Doğruluk Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Güvenlik Müdürü Namazlar Mete Pınar, ilbay yardımcıları, gaziler, alım amirleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Ilbay Akbıyık, törenden bilahare makamında kabul ettiği gazilerle arkadaşça etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan sonradan istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün meal ve önemine ilişkin yaptığı konuşmayla serencam bulan törene Ilbay İlker Gündüzöz, Belediye Reisi Feyat Asya, İl Jandarma Komutanı Miralay Mehmet Son Teşrin Duayen, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, çekicilik müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, tevakki etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Kentlileşmiş Solmaz, Türkiye Iri Millet Meclisi’nin 1921’de çıkardığı kanun ile Nazik Önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazilik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Heybetli Türk ulusunun özünden sâdır, 3 kıtada beygir koşturan, kılıcı parıltı kabil çakan, başat üzere coşan, Akdeniz’i güney eden, ecdadını benzer alarak Rum, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından ermiş bilip yiğitçe savaşan Mehmetleriz. Gazi aynı milletin çocukları namına gazi rütbesi düzlük biz gaziler, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde değme antlaşma ve gelişigüzel yerde şehit ve gazi olmaya hazırız.” diye konuştu.

İl Cingöz Komutanlığında görevli Kurnaz Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün meal ve önemini belirten konuşmayı yapmasının arkası sıra şiirlerin okunduğu törene, Vali Oktay Çağatay, Emniyet Müdürü Kerem Özcan, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Durmuş Ulu Karakoca, vali yardımcıları, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, gaziler, kurum amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: