Tunç madalyalı 11 yaşındaki judocunun hedefleri büyük

Şanlıurfa’de kestirmece 2 sene evvel başladığı judoda kısa sürede kendisini geliştirerek Türkiye şampiyonluğunu elde eden ve Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda üçüncü olan 11 yaşındaki Hüseyin Musri, Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya hedefliyor.

Türkiye Judo Federasyonu marifetiyle hayata geçirilen “Judoyla spora başla” projesi kapsamında Şanlıurfa’nın dezavantajlı tıpkısı mahallesinde düzenlenen kursa katılan Hüseyin’in hayatı sporla değişti.

Judoda yeteneği olduğunu keşfeden Hüseyin, 2 yıl boyunca nazik tıpkısı azim ve kararlılıkla antrenmanlarını sürdürdü.

Afyonkarahisar’de planlı Spor Pupa Minikler Türkiye Şampiyonası’nda 55 kiloda Türkiye şampiyonu olarak Minikler Balkan Judo Şampiyonası’na gitmeye adalet kazanan Hüseyin, Bosna Hersek’te 24-25 Eylül’dahi planlı müsabakalarda bronz madalya kazanmayı başardı.

Genç sporcu, şampiyonluk dönüşünde ailesi ve akrabaları yoluyla mahallesinde Türk bayrakları ve nazik ayrımsız sevinçle karşılandı.

“İlk kez sıkı dışını müşahede imkanı buldum”

Milli sporcu Hüseyin Musri, AA muhabirine, judoyu çokça sevdiğini ve bu sporda kendisini imar etmek amacıyla kısık ceht harcadığını söyledi.

Antrenmanlarını disiplinli aynı şekilde sürdürüp çokça çalıştığı amacıyla muvaffakiyetli olduğunu anlatan Hüseyin, “İki senede Türkiye şampiyonu oldum, peşi sıra Balkan Şampiyonası’na gidip üçüncü oldum. Bu şampiyonadan sonraları de ilerlemeyi düşünüyorum. Avrupa ve acun şampiyonluğunu kazanacağıma bile inanıyorum.” dedi.

Uluslararası organizasyonda elde ettiği madalyayla ilgilendiren duygularını paylaşan Hüseyin, “Madalya alınca Türkiye’yi düşündüm. Çokça evire çevire bir his, sonuçta ülkeni mandepsi eden milli ayrımsız sporcusun. Şimdi hedefimde eskimemiş şampiyonluklar var. Sıkı dışına çıkmak bile ayrı iyice his. İlk nöbet spor sayesinde yetersiz dışını görme imkanı buldum. Üzerimde emeği olan birlik hocalarıma, aileme ve federasyonumuza çokça teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Baba Mehmet Musri: “Ailesinin gururu oldu”

Oğluyla hava duyduğunu vurgulayan ağababa Mehmet Musri ise tarifsiz tıpkısı neşe içerisinde olduğunu dile getirdi.

Çocuğunun himmet gayretine bakınca kalburüstü olacağına inandığını anlatan Musri, “Gururluyuz, Hüseyin’imiz Balkan üçüncüsü namına evimize geldi. Çokça mutluyuz, tarifsiz sevincimiz var. Kendisiyle alım duyuyoruz. Biz bökelik bekliyorduk. Ümidimiz birlikte o yöndeydi ama son anda elverişsizlik olmuş değerli değil birlikte tunç madalya sahibi oldu.” şeklinde konuştu.

Anne Fatma Musri da “İnşallah daha şişman başarıları da kazanır. Bir annenin yer nazik bahtiyarlığı çocuğunun hayallerine kavuşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Judo Federasyonu Şanlıurfa İl Temsilcisi Mücahid Delioğlu, elverişsiz dışında Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı milli mızıka antrenörü İbrahim Halil Durna ve iki sporcuyla mandepsi etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Judo branşında Şanlıurfa’de altyapı çalışmalarına hangi büyüklüğünde önem verdiğimizi arsıulusal arenada benzeri defa daha ispatlamış olmanın sevincini yaşıyoruz. Sporcularımız esbak yıllarda de makro madalyalar kazanmıştı. Hüseyin’in Balkan üçüncülüğü ile dahi yeni bir başarıyı henüz kentimize kazandırdığımız amacıyla mutluyuz. Gücünü tarihinden kayran Şanlıurfalı çocuklarımıza imkan verildikçe başaramayacakları hiçbir öz yoktur inşallah. Judocularımızdan desteklerini esirgemeyen umum hemşehrilerimize haddinden fazla teşekkürname ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: