Serencam zaman haberleri… Patates bu mağaralarda ayrı bir ezgi kazanıyor

Türkiye’nin yetişkin patates üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yetiştirilen patatesler lezzetini, 12 ay süresince tıpkısı sıcaklıkta olan katıksız soğutmalı mağaralarda bekletilmesinden alıyor.

Sandıklı ilçesinde hasat edilen patates Akin köyü Çepişoğlu mevkiindeki dağların altında bulunan ve antipatik çekicilik deposu namına kullanılan mağaralara getiriyor. Ilk Teşrin kocaoğlan başında getirilen tahminî 20 bin titrem kumpir, bölgede kâin seçkin biri 2 ile 3 bin ton kapasiteli 10 mağarada mayıs ayı sonuna büyüklüğünde depolanıyor. İç sıcaklığı sene süresince 4 ila 8 paye olan mağaralarda kayırma edilen patatesler, yıl içeresinde talebe bakarak İstanbul, Ankara ve Antalya gibi kentlere gönderiliyor. 25 yılı aşkındır makbul mağaralar istihdama bile iri katkı sağlıyor. Antrepo yerine geçer not mağaralarda patateslerin ayıklanması, çuvallanması, depolanması ve nakliyesinde 100’e andıran kişi çalışıyor.

Lezzetinden muhit mağaralarda depolanan kumpir, Türkiye’nin birçok yerinden tehlikeli arzu görüyor.

“Burada ne klima var, ne apayrı bire bir soğutucu”

Akin Karye sakinlerinden İbrahim Arslan, patatesin mağaralarda depolanma sürecini şöyle anlattı:

“Depolarımızı kazarken göz basar kazıyoruz. 6 metre faikiyet, 6 metre yer oluyor. Odalarımızı yaparken birlikte 75 ila 100 titrem kumpir algı şekilde yapıyoruz. Üreticilerimiz ilk teşrin ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Sıcaklık yaz kış değişmiyor, 8 rütbe. Burada ne iklimleme cihazı var, hangi bambaşka bire bir frijider. Kendinden nemini ve havalandırmasını yaparak patateslerimizi koruma ediyoruz. Bu şekilde köle ve kooperatife ilgilendiren depolar var. Bunların toplamı 20 bin titrem patates alıyor. Buradan ne ant istenirse kumpir alınabiliyor. Ama en üst Mayıs ayına kadar kalabiliyor. Avrat işçiler gelen patatesleri gözden geçiriyorlar. Çürük varsa ayrıştırıyorlar. Çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’ gidiyor. İstabul’dan Türkiye’nin rastgele tarafına gönderiliyor.” – AFYONKARAHİSAR

Share: