Patatesler natürel klimalı mağaralarda depolanıp sene boyunca tüketiliyor

Patatesler saf klimalı mağaralarda depolanıp yıl boyunca tüketiliyor

Patateslerin depolandığı mağaralarda flama yaz şita 8 basamak

AFYONKARAHİSAR Türkiye’nin makro patates üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yetiştirilen patatesler lezzetini 12 kamer süresince ayrımsız sıcaklıkta olan katıksız soğutmalı mağaralarda bekletilmesinden alıyor.

Sandıklı ilçesinde hasat edilen patates Akin köyü Çepişoğlu mevkiindeki dağların altında bulunan ve soğuk hava deposu olarak geçer mağaralara getiriyor. Ilk Teşrin ayı başında getirilen yaklaşık 20 bin ton kumpir, bölgede mevcut değme biri 2 ile 3 bin ton kapasiteli 10 mağarada mayıs ayı sonuna kadar depolanıyor. İç sıcaklığı yıl boyunca 4 ila 8 basamak olan mağaralarda himaye edilen patatesler, yıl içeresinde talebe göre İstanbul, Ankara ve Antalya kabilinden kentlere gönderiliyor. 25 yılı aşkındır geçer not mağaralar istihdama birlikte balaban yardım sağlıyor. Antrepo olarak makbul mağaralarda patateslerin ayıklanması, çuvallanması, depolanması ve nakliyesinde 100′ e andıran birey çalışıyor. Lezzetinden kontekst mağaralarda depolanan patatese Türkiye’nin benzeri haddinden fazla yerinden korkulu rica geliyor.

“Burada hangi iklimleme cihazı var, ne başka tıpkı buzdolabı”

Akin Köy sakinlerinden İbrahim Aslan, patatesin mağaralarda depolanma sürecini şöyle anlattı: “Depolarımızı kazarken boşluk delik kazıyoruz. 6 metre üstünlük, 6 metre sunu oluyor. Odalarımızı yaparken bile 75 ila 100 ton patates takanak şekilde yapıyoruz. Üreticilerimiz ilk teşrin ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Sıcaklık yaz kış değişmiyor, 8 etap. Burada ne iklimleme cihazı var, hangi eksantrik tıpkısı buzdolabı. Bizatihi nemini ve havalandırmasını yaparak patateslerimizi sahabet ediyoruz. Bu şekilde köle ve kooperatife ilgilendiren depolar var. Bunların toplamı 20 bin titrem patates alıyor. Buradan ne antlaşma istenirse patates alınabiliyor. Ama en son Mayıs ayına kadar kalabiliyor. Kadın işçiler gelen patatesleri gözden geçiriyorlar. Çürük varsa ayrıştırıyorlar. Çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’ gidiyor. İstanbul’dan Türkiye’nin gelişigüzel tarafına gönderiliyor” dedi.

Share: