Afyonkarahisar’da mağaralarda saklanan patatesler yurdun ciharıyek yanına ulaştırılıyor

Türkiye’nin şanlı kumpir üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde sevimsiz çekicilik deposu namına mağaralarda doğal yöntemle saklanan patatesler, yıl süresince Türkiye’nin bir nice ilindeki pazarlara gönderiliyor.

İlçeye kapalı Akin köyünde ekim ayında hasat edilen patatesler, itici albeni deposu namına mergup tüf kayalara oyulmuş mağaralarda saklanıyor.

Sandıklı Kaymakamlığının desteğiyle yaklaşık 25 sene önceki oyularak açılan mağaralarda saklanan kestirmece 20 bin titrem patates, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa başta gelmek amacıyla Türkiye’nin mütenevvi noktalarına gönderiliyor.

Geçmişte 3 mağarada ürünler dulda edilirken bu sayısı 8’e ulaştı.

Fransa’dahi aktif ve Sandıklı’birlikte yaptırdığı antrepo mağarayı işleten gurbetçi İbrahim Arslan, yatırım yazmak için köyünü tercih ettiğini söyledi.

Bölgede kâin mağaraların yanına 3 itici hava deposu mağarası yaptırdığını belirten Arslan, “Mağaralar 6 metre üstünlük ve 6 metre genişlikte yapıldı. Mağaraların uzunluğu ise 110 metre ile 90 metre ortada.” dedi.

Mağaraların içerisinde kamyon ve iş makinelerinin rahatlıkla debi edebildiğini dile getiren Aslan, şöyle konuştu:

“Mağaraların çöz sıcaklığı yaz kış 8 derecede kalıyor. Depoları kazarken bakış nazar kazıyoruz. Odaları 75 ila 100 titrem patates alacak şekilde yapıyoruz. Üreticiler ekim ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Burada ne klima var, hangi başka tıpkı husus. Kendiliğinden nemini ve havalandırmasını yaparak patatesleri esirgeme ediyoruz. Bu şekilde bizim depomuzun beraberinde kooperatife ilgili depolar üstelik var. Bunların toplamı 20 bin ton kumpir alıyor. Buradan hangi zaman istenirse kumpir alınabiliyor ama en üst mayıs ayına büyüklüğünde kalabiliyor. Eş işçiler mevrut patatesleri gözden geçiriyorlar, ayrıştırıyorlar. Bilahare çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’a gidiyor. İstanbul’dan üstelik Türkiye’nin rastgele tarafına gönderiliyor.”

Share: