Törende fenalaşarak hayatını kaybeden Turgut Kaçmaz serencam yolculuğuna uğurlandı

Törende fenalaşarak hayatını kaybeden Turgut Kaçmaz akıbet yolculuğuna uğurlandı

ZONGULDAK – Dünyanın sunu yaşlı Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu, 86 yaşındaki “Acun barış elçisi” Turgut Kaçmaz sonuç yolculuğuna uğurlandı.

“Dünyanın yeryüzü buğulu gazisi” unvanını taşırken Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1994 yılında 110 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu “dünya barış elçisi” Turgut Kaçmaz, Kütahya’de düzenlenen Nazik Yengi’in 100. yılı törenleri sırasında fenalaşarak kaldırıldığı hastanede öldü. Kaçmaz için Kdz. Ereğli Bozhane Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da katıldı. Helallik alınmasının peşi sıra cenaze namazı kılınan Kaçmaz, Kestaneci mezarlığına defnedildi.

Törende mütekellim Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kendilerine bıraktıkları emanete sonuç nefeslerine büyüklüğünde topluluk çıkacaklarını söyledi. Nazır Kasapoğlu konuşmasında şu ifadelere vadi verdi:

“Bire Bir büyüğümüzü ebediyete arızi ediyoruz. Biliyorsunuz cemaziyelevvel kendisi ile utku tepede yüzüncü sene coşkusunda beraberdik. Haddinden Fazla manalı tıpkı zamanda, çokça düşündürücü benzeri mekanda ve günde ilahi emre tabi olarak serencam nefesini teslim etti. Turgut amca bizim gençlik faaliyetlerimizde nerde olursak olalım işte güzeşte Galebe tepede beraberdik. Yengi tepede cemaziyelevvel gençlerle hasbihal etti, gençlere tıpkısı istişare yaptı bana birlikte söylemişti. Ondan önce Çanakkale’bile beraberdik, güreşçi köprüsü açılışında beraberdik, Sarıkamış’ta beraberdik nerde deneyimsizlik varsa, nerede Yurt aşkını ortaya koyan bir düzentileme varsa coşkusuyla, heyecanıyla, yüreğiyle oradaydı ve işte en üst Yengi tepedeydik zaman Bozhane Camii’ndeyiz takdiri ilahi. Rabbim mekanını behişt eylesin. O bize aslında tıpkısı sahn çizgisini gösterdi esasen zihayat arkadaşlara Turgut amcayı mukavim çoğumuz bu vesileyle tanımış olduk metanetli çoğumuz. Turgut amcamızın bizlere gösterdiği yeryüzü somut en mümasil derslerden aynı tanesi yüreğinin vatan aşkıyla çarpmasıdır. Bizde bugün ondan aynı emaneti konfirmasyon alacağız, bu Vatanı bittabi gelişigüzel koruyacağız, ama seçme şey den evvel onun kadar akıbet nefesimize büyüklüğünde yüreğimi, kalbimiz Yurt aşkıyla çarpacak ve inanıyorum kim bu emanete birlikte alay malay cemaat çıkacağız. Tığ kendisini bu anlamda arz önde gördük fedakarca koştururken gördük, rabbim ondan razı olsun biz tabi kim onda ne hakkımız türlü, hangi varsa hakkımız hukukumuz helal olsun. Rabbim ahirette cennetinde zahir bizleri buluşturduysa yekpare geçmişlerimizde genişlik evire çevire şekilde buluştursun” dedi.Share: