TMO, Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımına devam ediyor

Yer Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımını sürdürüyor.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine, bu sene TMO’nun, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan eliyle 10’uncu nöbet fındık alımıyla görevlendirildiğini belirtti.

Reisicumhur Erdoğan’ın, 30 Temmuz’da Ordu’da 2022 yılı TMO fındık gurur fiyatını bilcümle desteklerle birlikte levant kalite üzere 54 lira adına car ettiğini, bu fiyatın üreticiler ve müstahsil temsilcileri marifetiyle memnuniyetle karşılandığını tabir fail Güldal, 1 Ağustos’ta yayımladıkları duyuruyla TMO’nun uygulayacağı çekicilik fiyatlarını, randevuların alınabileceği çağ ile hava mir tarihini üreticilerle paylaştıklarını anımsattı.

Güldal, buna göre 2022-2023 sezonu kabuklu fındık alım fiyatlarının yüzde 50 sağlam çöz fındık esasına göre, Giresun kalite için kilogram başına 53 lira, levant kalite için 52 liralık, ekstrem nitelik için birlikte 51 teklik olduğunu dile getirerek, bu fiyatların yanı sıra üreticilere kilo başına 2 liralık düz bazlı bindi ile mazot ve matbua desteği üstelik verileceğini söyledi.

Üreticilerin, 15 Ağustos’tan itibaren TMO hareket yerleri ile “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden termin almaya başladığını anlatan Güldal, şöyle bitmeme etti:

“22 Ağustos’ta fındık alımlarına başladık. İlk etapta 12 noktada başladığımız alımlara 1 Eylül bakımından 27 noktada devam ediyoruz. Yavaş Yavaş ihtiyaca ve mektepli bakarak alım noktalarımızın sayısı 50’ye kadar çıkabilecek. Karadeniz’dahi fındık üreten illerimizde her yıl 50’nin üzerinde gelgel noktası açıyoruz. Bu yıl da 50 değişik noktada 70’ten aşkın ekiple fındık çalım işlemine bitmeme edeceğiz. Üreticilerimizin kıygınlık yaşamaması amacıyla seçme türlü kolaylığı gösteriyoruz. 2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağdurluk yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak azami gönen oranını bu sene yüzde 6,5’e çıkardık. Antrparantez üreticilerimiz hava noktalarımızda bastırık yaşamamak amacıyla ürünlerini bir nice defa kamuoyuyla paylaştığımız gelgel kriterlerine akla yatkın hazırlayarak getirmelidirler. Ambarlama kapasitemize birlikte sağlamlaştırma yaptık.”

Güldal, aksata günleri dünya haftanın 6 günü randevu sistemi ile fındık alımına bitmeme ettiklerini, fındığını hasat edip kurutan üreticilerin kurum noktalarına korkulu rabıta göstermeye başladığını belirterek, “Eşit piyasaya bakarak oldukça gani. Üreticilerimiz de açıklayan fiyattan duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve gelinen süreçte fındık üreticilerinin TMO’ya cebin bati aynı ilgisi var.” diye niteleyerek konuştu.

Üreticilere çağrı eden Güldal, “Üreticilerimiz kategorik randevularını alsınlar ve termin gününde ürünlerini getirsinler. Ayrıca rutubetten dünya sıkıntı yaşamamaları üzere ürünlerini kurutmaya maksimal özen göstersinler. Berklik, çürüklük ve ecnebi madde oranlarına de özen etsinler. Tığ TMO adına hiçbir aksaklığa vadi vermeden gelgel sürecini kudretli bire bir şekilde yürütmeye bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar bakımından çok adamakıllı”

Trabzon’un Arsin ilçesindeki Tevhit Sanayi Bölgesi’nde kâin depoya üreticiler tarafından getirilen fındıklar, numune alındıktan sonraları, gönen ve diğer kriterler açısından inceleniyor. Değerlendirmenin peşi sıra üreticiye verilen gelgel fiyatı kabul görürse üstelik ürün konfirmasyon alınıyor.

Üretici İbrahim Hakkı Çebi, fındığını TMO’ya teslim etmeye getirdiğini belirterek, “TMO cinsine, kalitesine göre fındıklarımızı alıyor. Ayrıksı arkadaşlara de kaynak ederim. Fındık tüccarda 44 verim veriyor, alıyor 35-36’ya kadar, 48’ten düşük yapıyor tacir. TMO’nun durumu şu zaman bol. Dışarıya göre elan gür durumdayız. Fiyatlar itibarıyla haddinden fazla evire çevire.” dedi.

TMO’nun fındığı kalitesine bakarak aldığının altını çizen Çebi, şu değerlendirmede bulundu:

“Tombul fındık henüz kaliteli olduğundan, 47-50 verim verilen fındık pir para yapıyor, 48 lira civarlarında alıyorlar. Taşkın fındık var, 44-46 civarlarında, onun birlikte kalitesine göre bedel veriyorlar. Getirdiğimiz fındığı çok iyice değerlendiriyorlar. İçinde temelsiz var mı, siyah var mı onları seçiyorlar. Rutubet oranı yüzdelik 6’yı geçerse almıyor. Bozulabilir tabi, devletimize bile eyvah. Biz TMO’yu seviyoruz. Kalitesine, nemine göre alıyor, vatandaşı bile kıygın etmiyor.”

Mustafa Kemal Atasoy da tüccarlarla kıyaslama yaptıklarında TMO’nun fiyatlarından genel anlamda memnun olduklarını ifade etti.Share: