KILIÇDAROĞLU ÇELTİK TARLASINDA ÇİFTÇİLERLE BULUŞTU

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Samsun’un Nahiye ilçesindeki Atatürk Evi Müzesi’ni ziyareti sonrası Vezirköprü ilçesine geçerek, burada STK başkanları, muhtarlar ve yetinme önderleri ile basına sadık programında aynı araya geldi. Elan sonraları Bafra ilçesine revan Kılıçdaroğlu, partisinin burada yapılan grup toplantısına katıldı.

Partiye yıpranmamış katılanlara rozetlerini takarak konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yeni tıpkı iklime ihtiyacı olduğunu belirterek, Kavgadan uzak durmaya, barışmaya, beraber olmaya, irtibat olmaya, bu arada uğraş etmeye hepimizin ihtiyacı var. Haddinden Fazla ayrıştık, çokça kamplaştık. Komşumuzun kimliğini sorgulamaya başladık. Buradan Türkiye’yi çekip çıkarmamız lazım. Gelişigüzel birimiz sokakta, caddede, parkta, lokantada, kahvehanede bazen görüyorsak ferah ferah ‘merhaba’ demeliyiz, elimizi uzatmalıyız, kucaklaşmalıyız. Birbirimize selam vermeliyiz. Ben Türkiye’birlikte bu iklimi yaratmaya talibim ve katiyen yaratacağım. Bafra ve Vezirköprü’da oylarımız bağan. Suç bizde. Gelmedik, sofranıza oturmadık. Çayınızı, kahvenizi içmedik. Ankara’da laflar ettik, ‘bize rey verin’ dedik. Olmuyor. O devir olması müstelzim nedir Vatandaşın ayağına gideceksin. Oturacaksın, çayını kahvesini içip dertleşeceksin. Derdini parlamentoya taşıyacaksın. Şimdi eskimemiş ayrımsız abuhava var. Bu kullanılmamış iklimin altında hepimiz dirlik içinde sürdürmek istiyoruz. Bu iklimi yaratmaya çalışıyorum. Toplumla helalleşmek istedik. Kusurumuz, kabahatimiz, yanlışımız var. Cins. Hepimiz insanız. Erdemli adam hatadan ibret çıkaran insandır. Efdal herif ayrımsız hayatı gene etmeyen insandır. O nedenle geldik. O nedenle geldik, birlikteyiz dedi.

‘BENİM DAVAM DOĞRULUK DAVASIDIR’

Ülkedeki kuintet çeteye iştahlı olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü

Bu ülkenin fakirine, fukarasına, sorunlarına talibim. Herkesin sorunlarını çözmek amacıyla mücadele edeceğim. Herkesin sorunlarını halletmek için kaime ortaya koyarsak o devir mutluluk gerginlikten kurtulur. Ülkeye barış, varlık hâkim evet. Ülkede dizge kazanır. Karşı terinin değeri bilinir. Bu çerçevede davranmak lazım. Samsun’un sorunları var. Çiftçinin, üreticinin, esnafın beher sorununu biliyorum. Sorunu sanmak yetmez. Şüphesiz çözeceğini de anlatmanız lazım. Vatandaşa çekinmezlik isnat etmek amacıyla sorunu pekâlâ çözeceğinizi anlatmanız lazım. Söylediğimiz seçme sorunun cevabını elbette çözülmesi gerektiğini tabir ediyoruz. Burada yıllardır müteharrik şeker fabrikasına kilit vurulduğunu biliyoruz. O fabrikanın çalışması gerekiyor. Onu dahi biliyoruz. 34 yıl bilahare Türkiye elverişsiz dışından şeker hastalığı ithal etti. Allah aşkına şeker pancarı ekecek çiftçimiz mi yoktu Toprağımız mı yoktu İşleyecek fabrikamız mı yoktu Hepsi vardı. Çetelere çalıştılar. Bafralılara sözüm var. 5’li çetelerin burnundan getireceğim. Paralarını götürüyorlar. O paraların tamamını getireceğim. Alıyorlar paralarını para ayaklarına benzeri dünyalık Türkiye’bile, benzeri vakfın tıpkısı ayağı ABD’de. Oradan oraya milyon dolarları gönderecekler. Mösyö Kemal dahi bunu seyredecek. Yemezler. O paraların tamamını getireceğim. Benim davam türe davasıdır. Benim davam köle hakkı yiyenlerle uğraş davasıdır. Benim davam, sıradan aynı dava değildir. Benim davam karşı teri davasıdır. Kim karşı teri döküyorsa, onun hakkını, hukukunu ona tasdik etme davasıdır. Benim davam 5’li çetelerle savaş davasıdır. Benim davam haramilerden bu memleketi tasfiye, taraklama davasıdır. O nedenle benim mücadelem sizin mücadelenizdir. Bu mücadeleyi beraber ve birlikte ayırmak zorundayız.

‘ÇİFTÇİYE ÖTV VE KDV’SİZ MOTORIN VERECEĞİZ’

Yurt dışından duman birlikte ithal edilmeye başlandığını ifade fail Kılıçdaroğlu, Eskiden tütün ihraç ederdik, demincek kötü ithal ediyoruz. Bu gerçekleri isteyerek sandığa gitmenizi, vicdanınızın sesini dinlemenizi istiyorum. Civar yargılarınızdan arınmanızı istiyorum. Yöre yargılarından arının. Bu Arada, birlikte, bu adamakıllı ülkeyi baştan düz yazı edeceğiz. Rençper kardeşim. Süt dünyanın parası. Sana al mazot vereceğim. ÖTV ve KDV’siz. Denizdeki yata ne fiyattan veriyorsan traktöre üstelik çiftçiye de bir fiyattan vereceksin. Tek bulut etmeyin. Kırmızı motorin vereceğiz. Bölge bazlı istihsal yapacağız. Türkiye’dahi ki neyi tohum kaç dönüm tohum bunun planlanması lazım. Planlamazsanız gayrimümkün. Bakıyorsunuz bu yıl soğan çokça iyi. Bilcümle bu arada soğan ekiyoruz. Ertesi sene bütün beraber batıyoruz. Toprak bazlı planlama ile hangi toprakta, ne arazide, hangi il neyi tohum. O planlanacak. Devlet ona gelgel garantisi verecek. Bunların hepsi bilinecek. Türkiye’nin gerçeklerini bileceğiz, üretim artışı sağlayacağız. Aşkın üretimimizi ihraç edeceğiz. Alıcısı olmasa bile Afrika’dahi birçok geda herif, kerem var. Türkiye’nin itibarı amacıyla onlara göndereceğiz. Onlar tüketecekler. Türkiye’nin hangi büyüklüğünde hayırhah benzeri ülke olduğunu bilecekler. Bunu yaparken formülümüz şu. Maliyet, zait akıllıcasına kar, eşittir ayak tabanı denk diye konuştu.

‘ÜRETİCİYİ DESTEKLERSENİZ İYİ VERİM ALIRSINIZ’

‘Cebin teri yere düşmeyecek’ diyen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin kuruluşunda bu hikmet vardı. Toprak Mahsulleri, Fiskobirlik, TARİŞ bunun üzere kuruldu. Bütün dikici birlikleri bunun üzere kuruldu. Deminden batının egemen güçleri dediler ki; ‘Siz tarımla uğraşmayın, tığ size elan sakametli veririz.’ Biz da toprakları ekmemeye başladık. Çiftçiyi cezalandırmaya başladık. Fiyatını vermemeye başladık. Rastgele madde keder pahası oldu. Pandemi bize ayrımsız gerçeği hatırlattı. Ekincilik stratejik sektördür. Tarımdan vazgeçen dünyada hiçbir ülke yoktur. Tıpkı faal varsa onların karnı doyması geçişsiz. Kim doyuracak Çiftçi doyuracak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yararsız dememiş; ‘Ekinci, dümbelek bu milletin efendisidir’ diye niteleyerek. Bibi tığ kudret sahipleri Mustafa Kemal’in değerini yeteri büyüklüğünde anlamış değiliz. Fellah milletin efendisidir. Fayrap Etmek, alın teri dökmek. Kırsalda etkin kadınların ve gençlerin hacısı hocası sigortalı olacak. Sigorta primlerini devlet ödeyecek. 2 çocuğunuz varsa, eşiniz varsa onlar tarlada hizmet etmek suretiyle veya hayvancılık yapıyorlarsa üretimde harıldamak suretiyle görevlerini yapsınlar, onların toplumsal güvenliklerini siz değil celal adına tığ ödeyeceğiz. Üreticiyi desteklerseniz beklediğinizden haddinden fazla elan bol ürün alırsınız. Türkiye ele güne kadın kalmaz ifadelerini kullandı.

‘ÇOK KISA SÜRE İÇİNDE TÜRKİYE TOPARLANACAK’

Tarım politikasında dair tenkit ve öneriler sunan CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu

Tarım bakanı Fransa’evet gidip Fransa tarımına yaptığı yardım zımnında nişan alıyorsa emreylemek ki tıpkısı sorunumuz var. Bu şiar aldılar, Tarım Bakanlığı’nın internet sitesinde birlikte koydular ve dediler kim; Türk-Fransız tarımına genişlik iri desteği veren filan hayat, haydi adını üstelik vereyim. Mehdi Eker, Fransız tarımına yaptığı ulama zımnında bağış aldı. Buradan Türkiye’yi çekip çıkaracağız. Böyle sorunları biliyoruz, alacağız ve çekip çıkaracağız. Üretimden yana, karşı terinden yana politikalar oluşturacağız ve göreceksiniz. Haddinden Fazla kısa müddet içinde Türkiye toparlanacak. Çiftçi amacıyla yemeden içmeden bu mu Müfit, tıpkısı öz elan var. Tarım kanunu 21’inci konu diyor kim; seçme sene milli gelirin yüzde biri oranında çiftçiye bindi verilir; verilebilir değil, verilir diyor. Vereceksin diyor. Bugüne büyüklüğünde verilmedi. Tığ vereceğiz; çünkü siz üretiyorsunuz. Çağıracağız. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanını çağıracağım; ‘Bak diyeceğim, bütçe burada çiftçi amacıyla milli gelirinin yüzde biri oranında destek konmuş mu, konmamış mı’ Bakacak, konmuşsa o devir basına açıklama yapacak. Bu kadar koca ve kızıl görüşlerimiz var. Dikici kardeşim on paralık meraklanma, gine söyleyeyim, iktidar olduğumuzda Tanrı kader ederse, nüfuz olduğumuzda göreceksiniz evvel 1 hafta içinde sizin bankalardan ve tarım itimat kooperatiflerinden çektiğiniz kredilerin faizlerini tak diye niteleyerek sileceğiz. Esnafın birlikte esnaf kefalet kooperatifinden veya bankalardan aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz. Diyeceksiniz kim; parayı nereden bulacaksınız Muhammes çete nerede Milyarlar götürdüler, milyarlar derken milyarlar Türk lirası değil, bilyon dolarlar götürdüler. Bilyon dolarları hala götürüyorlar. Bu kardeşiniz onların tamamını kesecek, on paralık keder etmeyin. O paranın tamamını kim üretiyorsa, sanayici üretiyorsa başımın üzerine, fellah üretiyorsa başımın konusunda alarga para kazananlar ve kul hakkı yiyenler onlarla benim hesaplaşma var.

‘BAY EKSIKSIZLIK SENİN KAN ALIŞINI BILE TAKİP EDİYOR’

Bu ülkenin hayrına ne gerekiyorsa hepsini yapacaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü

Pek çokça sorunumuz var, biliyorum. Şayet üretirseniz yemleme sorun olmaktan kazanç. Gübre fiyatı, tepedeki koca, kişi diyor kim; ‘Efendim tarım itimat kooperatiflerinin ahzüita merkezlerinde fiyatları indirdik. 10 kuruş, 15 kuruş, 50 kuruş.’ Neyse hile veya makul. evet kardeşim sen indiriyorsan ekincilik emniyet kooperatifine ilgili Gübretaş var, matbu fabrikası var, basılmış fiyatını düşür, çiftçiden ucuza alsın, onu düşürmüyor amma. O sanıyor kim; Bay Kemal bunları bilmiyor. Mösyö Kemal senin içki alışını da izlem ediyor, sen meraklanma. Bu ülkenin hayrına ne gerekiyorsa hepsini yapacağız. En ufak tıpkı endişeniz olmasın. Beşli çete derken aslında bunu nükte kendisine söylemiyorum, tıpkısı mehabet bu büyüklüğünde soyulamaz. Siz iş alıyorsunuz devletten eyvallah, kar bile edebilirsiniz, beis üstelik buna bile itirazım yok. Amma bunlara ayrıcalık tanınıyor. Bunlara deniyor kim; ‘Sana garanti vereceğim tek asla iflas etmeyeceksin, katiyen beis etmeyeceksin sen.’ Garantiyi da dolar üzerinden veriyor. Bizim cebimizdeki nukut, oralara gidiyor. Bunları anlatıyorum. Bunları söylüyorum. Allah aşkına siz da anlatın, yeter imdi milleti soydular, bozuk ettiler.

‘BİZİM BİR EKSİĞİMİZ, BİZİM BİR YANLIŞIMIZ VARDI’

Partisi hesabına özeleştiride mevcut Kemal Kılıçdaroğlu, Zaman Bafra’dayım. Oyumuzun en düşük olduğu bir kentteyim. Alelhusus burayı seçtim, hele buraya geldim. Alelhusus bizim Vezirköprü’ye gittim. Alelhusus oradaki insanlarla konuştum. Çünkü bizim bire bir eksiğimiz, bizim bire bir yanlışımız vardı. Biz bu insanlarla yunak, samimi aksata kurmadık bir zamanlar; o ilişkiyi kurmak istiyoruz. Biz doğruları anlatıyoruz. Bize değme cins bühtan yapılır, para şişkinliği evet sorumlusu CHP, bir yerde kavga peki, sorumlusu CHP. Tığ gezip anlatabilseydik onlar atılganlık edip bunu söyleyemezlerdi. Demin biz diyoruz ki; ülke haddinden fazla eleştiri tıpkısı süreçte. Olay ayrımsız tümen olayı olmayı çoktan aşmış. Olay ayrımsız Türkiye olayıdır. Burada diri ayrımsız milliyetsever damarı olduğunu üstelik gayet gür biliyorum. Ama bizim 6 okumuzdan birisinin ulusçuluk olduğunu hiç kimesne unutmasın dedi.

‘MİLLİYETÇİLİĞİMİZ, DÜZME DEĞİL GERÇEK’

Milliyetçilik karşı atacakları adımlara anlatan Kılıçdaroğlu, Milliyetçisiniz üstelik ne yapacaksınız Ayrımsız, önceki tıpkı hafta içinde Katar ordusuna sunulan tank tırtıl fabrikasını alacağız, Türk ordusuna yeniden vereceğiz. Bizim milliyetçiliğimiz, onlarınki kabilinden değil, cali değil, hamur milliyetçilik. Askeri hastanesi olmayan dünyadaki tek kargaşa, Türk ordusu. Askeri hastaneleri kapattılar. GATA’ya halk koydular önceki bir hafta süresince hep askeri hastaneleri açacağız ve GATA’yı bile koskocaman ordumuza vereceğiz. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdılar. İlk nöbet Cumhuriyet tarihinde öz toprağından kaçtı, kişi toprağına zat bayrağını indirdi. Süleyman Şah türbesini aldı, kaçırdı. Terörden kaçtı. Allah kader kıymet, sizlerin oylarıyla nüfuz olduğumuzda bire bir hafta zarfında yine Süleyman Şah türbesini yeniden kendi toprağımıza götüreceğiz. Göndere bayrağı dikeceğiz ve şerefiyle o simge orada dalgalanacak. Bizim milliyetçiliğimiz budur. Tığ onlar gibi değiliz. Lafta değil, işin özüne bakarız ifadelerinde bulundu.

‘ÜRETMEYEN ÜLKE CANLI OLMAZ’

Türkiye’nin üretmesi halinde hararetli olacağını vurgulayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye üretirse güçlü peki. Üretmeyen talih canlı imkânsız. Üretmeyen mevki sömürge haline, başkalarının ürettiğini tüketen mevki haline dirimsel. Tığ aynı zamanda bizim milliyetçilik anlayışımız, melfuf değeri erdemli yayın üreten aynı anlayıştır. Saraka sahibi olacaksınız dünyada. Ürettiğimiz ürünleri dünyanın seçme tarafına satabileceksiniz. Bunlar olmadığı takdirde orantı tıpkı endüstri ile tıpkısı yere gidemezsiniz. Canli aynı sanayinin olmadığını yolu munzam değeri yüksek yapıt üretmekten geçiyor. Bunun da yolu üniversitelerin vukuf üretmesidir. Doğruluk yer balaban sorunumuzdur. Ülkeye adaletin gelmesi geçişsiz. Adaletin olmadığı yerde devleti ayakta tutamazsınız ve fehamet çürümeye başlar dedi.

‘İKİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR; SANCAK VE VATAN’

Bayrak ve vatanın al çizgileri olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, muhtarlıklarla ilgili düşüncelerini anlattı. Kılıçdaroğlu Milliyetçiliği, vatan sevdasını bayrağımızı unutmayacağız. İki kırmızı çizgimiz var, öncü ve vatan. Sancak ve yurt konusunda sorunu sıfır herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. Muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi lazım. Muhtarlık ana kanununun çıkması geçişsiz ve Türkiye muhtarlar birliğinin kurulması geçişsiz. Bunlar olmadan imkânsız, birleştirilmiş görüş pusulalarıyla muhtarlık seçimlerinin yapılması lazım. Muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi geçişsiz. Bu konuda tıpkı yasa teklifi hazırladık. Parlamentoya sunduk. YANLIŞSIZ Parti ve MHP oylarıyla reddedildi ama benim sözüm sözdür. Cumhuriyet Altını El Partisi inşallah nüfuz olduğunda göreceksiniz. Muhtarlık kanunu çıkma ve muhtarlar demokrasinin zemin olarak görevlerini alacaklar siyasa arenasında diye konuştu.

’13’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI, MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI OLACAK’

Kavim İttifakı’nın cumhur reisi adayına ait Kılıçdaroğlu, şunları söyledi

Benzeri ulus masası var kurduk hakeza aynı masa, 6 hayat, 6 şef bire bir aradayız. Altımız kuma cereyan ediyoruz, demokrasiyi istiyoruz, ünsiyet istiyoruz, doğruluk istiyoruz. Eş ayvaz eşitliği istiyoruz, istihsal istiyoruz. Kul hakkı yiyici istemiyoruz. 6 lider benzeri araya geldik, zaman zaman gazetelerde, kuvvet kanadının monitör kanallarında ‘vay o bunu söyledi bu bunu söyledi, masa dağıldı’. Bunların kâffesi hikaye. Herhangi Bir birimiz beraber akım ediyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları biliyoruz ve Türkiye’yi bu badireden anlamak zorundayız. Idrak Etmek hepimizin görevi, hepimizin eş hedefidir. Adil yana, hukuktan yana, liyakatten yana bütün kararları yanında alıyoruz. Bize diyorlar ki; aceleten ne cumhurbaşkanı adayınızı göstermiyorsunuz Evvel tığ ne konularda fikir birliğine vardık. Önceki bunun üzerinde oturup konuşmamız lazım. Önce bu işin felsefesini hatırlamak geçişsiz. Birliktelikten ne yapacağız, neleri yapacağız, hangi olaylara öncelikle ele alacağız Hangilerini henüz ahir bir süreçte ele alınacak, hangi komisyonları kuracağız Bu komisyonların görevleri neler olacak Önceki bunları tayin edeceğiz. Peşi Sıra Tanrı nasip ederse bilcümle bu arada bire bir araya geleceğiz. Cumhur Reisi adayımızı seçeceğiz ve kamuoyuna duyuracağız. Şundan emniyetli olun; 13’üncü reisicumhur Budun İttifakı’nın seçtiği cumhurbaşkanı adayı olacak.

‘KUL HAKKI YİYENLERLE BİZİM İŞİMİZ VAR’

Kılıçdaroğlu, Reisicumhur, devleti bilecek, devlette adaleti bilecek, devlette liyakati bilecek. Fakirin fukaranın yanı sıra olacak. Kayırıcı dediğimiz, çoluk çocuk çokça şikayet ediyorlar. Torpili kaldıracak. Söyledik, kararı üstelik aldık. Bu torpile son vereceğiz. Köle hakkı yiyenlerle bizim işimiz var, hesaplaşacağız. Efendim moralinizi sakın bozmayın, zinhar canan gençler zinhar üzülmeyin. Türkiye canlı bir ülkedir. Türkiye bölgesinde yeryüzü etkili mevki olmayı adalet ediyor. Bunların tamamını yapacağız. Biricik desteğimiz millettir. Yani sizlersiniz, sizlerden destek istiyoruz, bize katılın diyoruz, bize katılın. Türkiye’yi aydınlığa çıkaralım, bize katılın avrat eş eşitliğini sağlayalım. Bize katılın adaleti sağlayalım, bize katılın, adaletin, alın terinin değeri olsun. Kılıçdaroğlu ile ait size kavi haddinden fazla madde anlatabilirler, tıpkı şeyden emniyetli olmanızı isterim; Kılıçdaroğlu’nun savaş ettiği şahıslar köle hakkını yiyici kişilerdir. Onunla uğraş etmekte benim için şereftir, onurdur diye niteleyerek konuşmasını tamamladı.

Kılıçdaroğlu toplantının arkası sıra Alaçam ilçesine geçerek Doyran köyünde çeltik tarlasında çiftçilerle benzeri araya geldi. Burada bire bir dikici Kılıçdaroğlu’na ebedî uyku fail babasının kasketini ihsan etti. Kasketi takan Kılıçdaroğlu, çiftçilerle yadigâr fotoğrafı çektirdi.Share: