Öğrenciler mayın belirleme eden drone tasarladı

TEKNOFEST KARADENİZ’e Konya’dan katılan öğrencilerin tasarladığı “MATEVIHA” ile mayınlar kısa sürede tayin edilebilecek.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler arasında Konya Selçuki Yüksel Batur Alaylı Fen ve Sanat Merkezi’nden Kerem Kayaç ve Baver Akto’nun öğretmenleri Uzay Gestalt danışmanlığında “MATEVIHA” ismini verdikleri proje bile saha alıyor. Dronun altına yerleştirilen algılayıcı, mayının yerini tayin ederek, merkeze koordinatları bildiriyor. Bu sayede mayın aramalarında yaşanan can kaybının sıfıra indirilmesi hedefleniyor.

Baver Akto, AA muhabirine, 3 yıldır insansız hava araçları üstüne araştırma yaptıklarını söyledi.

İki yıldır TEKNOFEST yarışlarına katıldıklarını dile getiren Akto, “Bu yıl uluslararası başıboş insansız gelgel araçları yarışına katıldık. Projemizin konusu mayın tarama ve tespiti. Askeri personelin bildiğiniz için mayın detektörleri var. Kendi elleri ile alanları süzmek zorunda kalıyorlar. Bu hem ağır hem üstelik haddinden fazla küçük bire bir alanın taranmasına sebep oluyor.” dedi.

Geniş ayrımsız alanı çokça bodur sürede tarayabileceklerini aktaran Akto, şunları kaydetti:

“Yaptığımız proje ile çok gelişmemiş sürede haddinden fazla büyük alanları tarıyoruz. Tahminî bin metrekarelik benzeri alanı iki dakika içerisinde tarıyoruz. Koordinat bilgisine kadar değme tür bilgiyi aktarabiliyoruz. Ayrımsız zamanda bu proje insan sağlığı açısından koskocaman. İnsan kaybını bile önleyecek. Taramayı eş yapmadığı amacıyla koca hatasından kaynaklı patlama, evet birlikte fert kaybı kaçınan.”

Dronun pahal albeni koşullarından etkilenmediğini belirten Akto, “Hava şartlarından etkilenmeyen tıpkısı tümce. Sıfırın altında 10 merhale ya bile sıfırın üzerinde 50 mertebe olsun, veya yağmurlu, sıkıntı bizim için ayırt etmiyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: