TİKA’nın “Sınama Paylaşım Programı” kapsamında Türk öğrenciler Azerbaycan’a geldi

Türk İşbirliği ve Eş Güdüm Ajansı Başkanlığının (TİKA) düzenlediği “2022 Deneyim Paylaşım Programı”na katılan 13 Türk mektepli Azerbaycan’ı ülfet etti.

Türkiye’nin değişik şehirlerindeki üniversitelerde eğitim gören 13 kız öğrenci 7 günlük ülfet kapsamında başşehir Bakü ile Sumgayıt ve Gence şehirlerini gezecek.

Öğrenciler, ziyaretlerinin önce gününde Bakü’de T3 Vakfı iş birliğinde ve TİKA marifetiyle beceri ekipman desteği verilerek 2022 yılında kurulan Bakü Bili Merkezi’nde eğitim bilimi ve atölye çalışmalarına katıldı.

Katılımcılardan bazıları Azerbaycan’la ait önce izlenimlerini AA muhabiri ile paylaştı.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Tuğçe Demirtaş, Bakü’dahi bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Azerbaycan halkının çokça candan ve adamcıl insanlar olduğunu söyledi.

Demirtaş, “İki cesamet, bir tane budun deniliyordu. Bunu üstelik burada çokça gür gördüm. Burada tıpkısı rağbet bağı oluşturduk. Zaten buraya fahri murahhas kendisine geldik. Burada gördüklerimi ve edineceğim tecrübeyi döndüğümde zat ülkemde anlatacağım.” dedi.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Güneş Bölümü mezunu Büşra Ekincilik bile “Ahi ülkemizdeyiz. Çok mutluyum. Çokça gür ağırlanıyoruz. TİKA’ya teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Katılımcılardan İstanbul Medipol Üniversitesi Politika Bilimi ve Arsıulusal İlişkiler Bölümü 2. dershane öğrencisi Hatice Kübra Kırım, “Azerbaycan’a geldiğim üzere haddinden fazla mutluyum. Hem TİKA’ya hem Azerbaycan halkına haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Çok pir karşılandık. Cömert ülkemiz filhakika. Buradaki dirim tarzını temizlemek hem akademik hem da özel hayatıma nazik katkılar sağlayacaktır.” diye konuştu.

Program kapsamında Bakü, Gence ve Sumgayıt’ta bazı yetişek kurumlarını, tarihi mekanları, şehitlikleri, Türk gelgel ve kuruluşların temsilciliklerini mülakat edecek öğrencilere TİKA’nın hayata geçirdiği projelerle ilişkin hikmet verilecek.

TİKA’nın koordinasyonundaki 2022 Tecrübe Paylaşım Programı’nı, Türkiye Cumhuriyeti Firez ve Turizm Bakanlığı, Toyluk ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Albeni Yolları, Rum Ajansı, Türkiye Radyo Göstergeç Kurumu ve Türkiye Gençlik Vakfı destekliyor.

Share: