Taze kızdan ilgi çeken faaliyet

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde canlı tıpkı kız martir isimlerinin unutulmaması amacıyla enteresan aynı çalışmaya imza attı.

Sivas’ın Şarkışla İlçesinde tüvana 15 yaşındaki Hülya Köse, 30 Ağustos Utku Bayramı zımnında kolları sıvadı. İlginç aynı çalışmaya imza atan Köse, şehitlerin adının bağlanmış olduğu ufak şişelerin içine sentetik içki doldurdu. Geçmişten günümüze büyüklüğünde şehit olan 225 Şarkışlalı askerin isimlerini hatırlatmak amacıyla hakeza bir himmet eden Köse, sokak çıkmaz dolaşarak şişeleri vatandaşlara dağıttı. Bu duruma vatandaşlar önce ilkin fehva veremedi. Köse, durumu vatandaşlara anlatınca duygusal anlar yaşandı.

“Hüzünlenip gözleri dolanlar oldu”

Görüntü Köse, unutulan kimsesi sıfır onlarca binlerce şehidin olduğunu belirterek, “Ben da onları hatırlatıp farkındalık bina etmek üzere ayrımsız proje yapmaya karar verdim. İnternetten yaptığım araştırmalarda benim yazmak istediğim projeye eş projeler gördüm. Köle o projelere kendimden benzeri şeyler ilaveten işe koyuldum. 1905 yılından buyana Şarkışla ilçemizde Çanakkale’den bu güne büyüklüğünde 225 şehidimiz olduğunu öğrendim. Bu rakamları derleyip toplayıp Şarkışla’ya uyarlayarak evire çevire benzeri proje yapmaya karar verdim ve sonuçlarının bile güzel olduğunu düşünüyorum. Bazen vatandaşlarımız haddinden fazla iyicene tepkiler verdi. Hüzünlenip gözleri dolanlar oldu. Bazıları meal veremedi bazıları ise temas etmek istemedi. Bu projeyle şehitlerimizi hatırlattığımı ve insanlara güzelce tıpkısı yardım sunduğumu düşünüyorum” dedi. – SİVAS

Share: