Tavşanlı’da üniversitede geliştirilen “kablosuz ayırt cereyan ölçer cihazı” keyif personeline tanıtıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Özişler Bölümü Bölüm Başkanı Öğretim Yardımcısı Eren Gül’ün yürütücüsü olduğu TÜBİTAK projesi kapsamında geliştirilen “kablosuz fark akıntı ölçer cihazı”, Tavşanlı Fizik Tedavi ve Iyileştirme Hastanesi’nde esenlik personeline tanıtıldı.

Tavşanlı Çığır Yüksekokulu Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, DPÜ ve Kütahya Afiyet Bilimleri Üniversitesinin (KSBÜ) işbirliğiyle gerçekleşen projede; elektronik, bilgisayar, yazılım, kartografya, biyomedikal ile fizik otama ve rehabilitasyon alanlarının bire bir arada düz aldığı disiplinler arası kol çalışması yürütüldü.

Öğretim Görevlisi Muazzez Gül’ün yürütücülüğünü yaptığı projede Tavşanlı Patika Yüksekokulundan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Çelik, Öğretim Yardımcısı Dr. Ahmet Akıllı, Öğretim Yardımcısı Keleş Çokçetin ve Öğretim Yardımcısı Bahir Kaptan ile KSBÜ Tavşanlı Afiyet Hizmetleri Iz Yüksekokulundan Öğretim Yardımcısı Okan Üzer araştırmacı kendisine yer alıyor.

Proje ekibi vasıtasıyla gerçekleştirilen lansman toplantısına Tavşanlı Patika Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, Tavşanlı Cesamet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sabahattin Altıntaş, Şifahane İdari ve Finansal Hizmetler Müdür Yardımcısı İsmail Ceylan, Fizyoterapist Mehmet Fatih Sanver ve Uzm. Dr. Emre Mecnunca ile Patika Yüksekokulu Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı öğrencisi Ahmetcan Sayla katıldı.

Cihazın özellikleri

Online kendisine toplantıya katılan Muazzez Gül, cihazı tanıtarak soruları yanıtladı. Gül, ithal edilen ayrımsız cihazın yerini alabilecek kablosuz ayırt akıntı ölçer cihazının TÜBİTAK desteği ile tamamlanarak uygulamaya alındığını belirtti.

Projede, iki yüzey arasındaki seyelan farkını kablosuz yerine ölçen, ölçümü köşe değeri adına ekranda gösteren, kaydedebilen ve açı istenen değere ulaştığında kullanıcıya bildiren aynı elektronik cümle tasarlandı.

Sistem, iki adet meyil ölçen çevrim ve tıpkı emare devresi kalkışmak üzere 3 parçadan oluşuyor. Sızıntı ölçen devrelerin zarfında akselerometre, mikro denetleyici, kablosuz iletişim modülü ve batarya bulunuyor. Ses Seda devresinde ise yetersiz denetleyici, kablosuz iletişim modülü, pil, SD kurnaz, buzzer ve ekran düzlük alıyor.

Yapılan ölçümler, geliştirilen “EgimOlcer” isimli ateş parçası aplikasyon üzerinden de görüntülenebiliyor. Ayrıca http://egimolcer.dpu.edu.tr/ web sayfasına da cihazdan elde edilen ölçümler kaydedilebiliyor.

Sunum sonrasında Baştabip Altıntaş, cihazın fizik tedavide kullanımı açısından müspet değerlendirmelerde bulunarak proje ekibini tebrik etti ve duyduğu memnuniyeti bildirdi.

Prof. Dr. Polat ise misafirperverlikleri nedeniyle Sertabip Altıntaş ve katılımcılara teşekkürname ederek, disiplinler ortada gerçekleşen proje zımnında proje ekibini tebrik kartı etti ve başarılarının devamını diledi.

Share: