Slovenya’dan Türkiye’ye hububat teşekkürü

Slovenya Reisicumhur Borut Pahor, Türkiye’nin Ukrayna tahılının acun pazarına taşınmasındaki çabalarına ilgili “Ukrayna tahılının acun pazarlarına götürülmesi üstüne ülkenizin çabalarını takdirle karşılıyoruz ve teşekkürname ediyoruz” dedi.

Reisicumhur Pahor, Ankara’birlikte 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda katılımcılara hitap etti.

Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasındaki arabuluculuk çabaları ve Ukrayna tahılının acun pazarına götürülmesindeki rolüne değinen Pahor, “Sizin ülkenizin (Türkiye) arabuluculuk çabalarını saygıyla selamlıyorum, takdir ediyorum. Ukrayna tahılının dünya pazarlarına götürülmesi konusunda ülkenizin çabalarını takdirle karşılıyoruz ve teşekkürname ediyoruz” diyerek konuştu.

Pahor, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda imzaladığı anlaşmayı birlikte takdir ettiklerini vurgulayarak itilaf sebebiyle bahis konusu iki ülkenin NATO’ya uzuv olabileceğine meni etti.

“İki mutluluk ilişkileri temas sene güçlenerek artmaya bitmeme ediyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile detaylı süredir birbirlerini tanıdıklarını ve sıklıkla görüştüklerini belirten Pahor, Erdoğan ile 11 yıl önceki Türkiye-Slovenya mühim teşrikimesai anlaşması imzaladıklarını anımsattı.

Pahor, “Slovenya esasında böyle anlaşmaları çok çok ülkeyle imzalamaz. Nedeniyle bu Slovanya’nın sizin sunturlu ülkenize vermiş olduğu önemin da ayrımsız göstergesidir. İki mevki arasındaki ilgiler herhangi bir sene daha dahi faal şekilde artmaya bitmeme ediyor” dedi.

Reisicumhur Pahor, iki devlet beyninde bazen konularda kuruntu farklılıkları olsa de çokça istekle ve yakınlarında bir diyalog bulunduğunu anlatım etti.

“Putin’in Ukrayna’ya tehacüm kararı benim için sürprizdi”

Slovenya-Rusya ilişkilerine değinen Pahor, Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya tasallut kararının kendisi açısından hem şaşırtı hem de görüntü kırıklığı olduğunu dile getirdi.

Pahor “Sürprizdi zira hep mantıklı çıkarımlar bu kararın karşısındaydı.” diye niteleyerek, Slovenya ile Rusya ortada savaştan önce çokça şümullü ve güzelce olan ilişkilerin süreçle bozulduğunu, ülkesinin Rusya’ya cebin göz açısının bile savaşla değiştiğini kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının, Rusya ile Avrupa’nın elhak kırılgan ilişkisini kökünden sarstığına dikkati calip Pahor, güvensizliğin ortadan kaldırılması üzere Ukrayna’da barışın yapılış edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Pahor şöyle devam etti:

Gelecekte Günindi ile Rusya arasında akva atılganlık hazırlamak istiyorsak bunun Moskova’nın politikalarında akva değişimle gibi olacağını öngörüyoruz. Ukrayna’daki cenk hem Avrupa’de hem dünyada iki blok ortaya çıkardı. Bu iki bloklu yapının benim açımdan yeniden çarkıt haline dönmesi gibi görünmüyor. İşte bu nedenle belki üstelik Ukrayna’daki cenk devam ediyor. Eğer Putin’in amacı Rusya’nın kazanç alanını bollatmak ise o ant ülkelerin NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne (DENIZ) girmemesi amaçlanıyorsa bu zaten olanaklı değildir.

“Bosna’daki sorunu anlamalı ve çözmeliyiz”

İki bloklu yapının Mağrip Balkanlarda birlikte kendini gösterdiğine dikkati çeken Pahor, burada sulh ve abra açısından cevaplanması gereken haddinden fazla yüce soruların olduğunu duyurdu.

Pahor, Rusya’nın baskı alanının genişlemesi durumunda Batı Balkanlarda jeopolitik bölünmenin meydana geleceğini bu durumda ise buradaki ülkelerin NATO ve SUTAŞ üyesi olmalarının cins olamayacağını kaydetti.

AB’nin yıllardır genişleme sürecini desteklediği anımsatan Pahor, Günindi Balkanlarda asayiş riski olmadan bölünmenin gibi olmayacağını ve Bosna Hersek’teki riskin bibi muteber olduğunu, Gün Batısı Balkan ülkelerinin DENIZ veya NATO’ya alınması üzere üstelik elinden mevrut gayreti gösterdiğini ifade etti.

Pahor, “Bosna’daki milel arasındaki emniyetsizlik artarsa bu, bu büyüklük amacıyla majör bire bir güvenlik sorunu olur. Bu, bölge amacıyla dahi Avrupa’nın geneli için de bir güvenlik sorunu olur. Zımnında bu problemi anlamalı ve çözmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Avrupa Ukrayna’daki krizi halletmek üzere aşama atmalı”

Ukrayna’daki savaş ve dünyayı etkisi altına düzlük KOVID-19 salgınıyla ortaya sâdır sorunlara değinen Pahor şu ifadeleri kullandı:

Azık fiyatları arttı. Sakinlik kadar ülkelerin refahını etkileyen problemler önümüzde. Erdemli erke ve azık fiyatları var. Erdemli fiyatların yanında bunların kıtlığı dahi var. Tam bunlar bile siyasi, iktisadi ve toplumsal hayata hem Avrupa’dahi hem üstelik Avrupa’nın ötesinde baskı ediyor. Şu da çokça şişman önem taşımaktadır kim alelhusus AB ve genelde Mağrip, Ukrayna’daki savaşın yükünü taşımalı ve bu problemleri halletmek üzere aşama atmalı.

 

BM’den Türkiye’ye ‘mülteci’ teşekkürü

 

ABD’den Erdoğan’a ‘hububat koridoru’ teşekkürü

 

Lübnan hububat gebe gemiyi reddetti

 

Tahıl gemilerinin korunmasına müteveccih barışma sağlandı

 

Share: