Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine izin veremeyiz

NBC’nin sabahleyin programına katılan Pelosi, Tayvan ziyaretinin amacıyla ilgili soruya, bağımsız benzeri mevki olan Tayvan’ı kimin musahabe edeceğine sair ülkelerin karışamayacağını belirterek, “Onlara (Tayvanlılara) Acun Afiyet Örgütüne girmeyeceksiniz diyebilirler ama Tayvan’a kimin gideceğine karışamazlar. Çin hükümetinin, Tayvan’ı izole etmesine cevaz veremeyiz.” dedi.

Tayvan’a 6 yabanlık heyetle gittiğine ve parlamentolar arası iletişimin önemine değinen Pelosi, “Temsilciler Meclisi Başkanı kendisine Tayvan’a yaptığımız görüşme amacıyla oraya gelişigüzel gittiğim gelişigüzel delegasyonla iki partiden bile (Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti) bunaltıcı bir desteğim vardı. Tayvan’da binlerce adam yoluyla çokça domuzuna karşılandık.” ifadesini kullandı.

ESIR’nin Çin’e alın politikasında ayrım olmadığını kaydeden Temsilciler Meclisi Başkanı, “Politikamızı mübadele etmek üzere oraya gitmedik. Bibi ‘tek Çin’ politikasını destekliyoruz. Bunda rahatsız edici bir molekül yoktu.” diyerek konuştu.

Pelosi, “Kongreler, bacanak olduğumuz ülkeler ve demokrasiler üzere desteklerini gösterebilirler. Tayvan siyasa yasasına bakarak birlikte Tayvan bizim dostumuzdur.” şeklinde konuştu.

Demokrat Pelosi, bozuk ABD Başkanı Donald Trump’ın evi için çıkarılan arama kararıyla ilgilendiren istifham üzerine “İçeriği karşı kemiksiz bilgim yok ama tekrar bile hukukun üstünlüğüne inanıyoruz ve ülkemizde on paralık kimse yasaların üstünde değil. Bu ABD Başkanı birlikte olsa.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin, Pelosi’ye müeyyide kararı aldı

 

Çin’den Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası tecim yasağı

 

“Tayvan’ın dostu” Pelosi, Tayvan Parlamentosu’nu musahabe etti

 

Çin-Tayvan krizi, defans sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Tayvan: Çin’e ilişik 39 savaş uçağı ve 13 gemi Ada çevresinde

 

Share: