Nazır Varank, Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, kimi zaman taşa toprağa, betona yatırım yaptıklarına yönelik söylemlerde bulunulduğunu belirterek, “Faydalı biz taşa toprağa, betona envestisman yapmadık. Bu ülkenin boşlama edilmiş altyapılarına yatırım yaptık. Şayet tığ o enfrastrüktür yatırımlarını yapmasaydık emniyetli olun uran bu kadar gelişemezdi. Ticaret bu kadar gelişemezdi. Keşke bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı de biz bu yatırımları yapmak amacıyla bütçe ayırmasaydık, mal ayırmasaydık.” dedi.

Varank, Eskişehir Birleştirme Uran Bölgesi’nde kurulan Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi’nin açım töreninde, Kompetitif Sektörler Programı’nın konkre çıktıları anlamında çok bereketli aynı dönemin geçirildiğini, yalnız akıbet bire bir yılda birbirinden yüce 8 projenin açılışını yapıp ülkeye kazandırdıklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut’un Türkiye’bile göreve başlamasından bu yana Rekabetçi Sektörler Programı desteğiyle hayata güzeşte projelerin açılışlarına adeta yetişemediklerini anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Tabiatıyla temennimiz bu güzel serinin devamının artarak gelmesi. Zira Kompetitif Sektörler Programı, Avrupa Birliği’yle eş finansman sağladığımız, Bakanlığımızın üstelik yürütücüsü olduğu çok hususi tıpkı program. Şu anda bu izlence kapsamında uygulaması bitmeme eden, bütçeleri toplamı 260 milyon avroyu güzeşte 42 proje bulunuyor. Özerk araçlardan dijital baziçe sektörüne, kanserle mücadeleden sanayinin dijital dönüşümüne kadar eleştiri alanlara yapışık serbest tıpkısı proje havuzumuz var. Uyguladığımız projelerle işletmelerimizin verimliliğini artırmayı, onların ihracata yönelik kompetitif üretim yapısına kavuşmalarını hedefliyoruz. Bunu başarmanın yolu, hiç nasıl hepimizin bildiği kabilinden AR-GE’den, teknolojiden ve inovasyondan geçiyor. Çıktı hiçbir alanda sadece bedel üzerinden yarışmak mümkün değil. Şayet toptan piyasalarda dinamik girmek istiyorsanız, ayrımlı üstünlüklere cemaat olmaktan apayrı çareniz bulunmayan. Tığ de elhak bunun farkında namına siyaseti uygulamaya, politikaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yaptığımız bütün faaliyetlerde işletmelerimizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. ‘AR-GE yapmalıyız, inovasyon yapmalıyız’ almak basit amma bunu tezyifkâr boşaltmak, alelade AR-GE’ye, inovasyona yatırım yazmak o kadar bayağı değil. Özellikle ki KOBİ’ler üzere bu çok henüz mukavim bir proses. Çünkü bazı üstünlükleri temizlemek haddinden fazla faziletkâr yatırım maliyetlerine katlanmayı de yanında getiriyor. İşte bu sebeple işletmelerimize vakit kaybetmeden ne yapmaları gerektiğini söylemekle yetinmiyoruz. Temas anlamda desteğimizi kendilerinden esirgemeyip, onlara soy anlamda sefer arkadaşlığı yapmaya çalışıyoruz.”

“Hangi ararsanız bu projenin süresince kâin”

Bakan Varank, hem millî kaynakları hem de uluslararası kaynakları AR-GE ve inovasyon alanına kanalize ettiklerini aktararak, AR-GE ve inovasyon yapmayı kolaylaştıracak berenarı kalifiye altyapılar kurmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

Eskişehir Uygulayım Bilimi ve İnovasyon Merkezi’ni Türkiye’ye ve Eskişehir’e kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını anlatım fail Varank, şunları anlattı:

“Eskişehir Uygulayım Bilimi Geliştirme Bölgesi ile iş birliği ortamında tamamlanan bu projeye 70 milyon liranın üzerinde bir destek sağladık amma tehlikesiz olun içeriğini ve sonuçlarını değerlendirdiğinizde proje bu desteği sonuna büyüklüğünde doğruluk ediyor. Seçme şeyden önceki gelecek öngörüsü olan çok vizyonel tıpkısı proje olduğunun altını özellikle yemek istiyorum. Malumunuz 3 boyutlu yazıcıların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte eklemeli imalat, konvansiyonel imalatla yarışmaya başladı. Aynıyla elektrikli araçların ahbapça yanmalı motorlu araçlarla yarıştığı kadar, elektrikli araçların dostça yanmalı araçların yerini alması kabil imalatta birlikte mübrem benzeri transformasyon önümüzdeki dönemlerde yaşanacak. Dolayısıyla işletmelerimizin şimdiden bu dönüşüme tedarikli olması, rekabetçiliğimizin, alelhusus yetiştirici kesimin rekabetçiliğinin devamı açısından ülkemiz amacıyla nazik ehemmiyet taşıyor. İşte bu merkezde eklemeli imalat yöntemlerini öğrenmeye ve uygulamaya imkan tanıyan serencam teknolojik cihazlarla donatılarak KOBİ’lerimizin hizmetine sunuldu. Raylı sistemler, havacılık, araba, beyaz zehir pırtı ve otomotiv özellikle başlamak üzere ilimizdeki kamu imalat sektörleri buradaki ürünlerden ve hizmetlerden faydalanabilecek. 3 boyutlu metal ve plastik yazıcılar, 3 boyutlu tarama cihazları, CNC tezgahlar, çeşitler-i kabil mühendislik yazılımları… Hangi ararsanız bu projenin içre mevcut.”

Varank, merkezin kaslı fiziki altyapısının yanında makro bir teknoloji merkezi kendisine hareketlilik göstereceğine değinerek, alanında uzman akademisyenlerin burada yürütülen projelere karışma olup, işletmelerin ihtiyaç duydukları birçok eğitimli müşavirlik hizmetini verebileceğini vurguladı.

Merkezi kullanan işletmelerin tek arttırma envestisman yapmadan dizayn, mühendislik, AR-GE ve ilk örnek tezyit kabiliyetlerini geliştirme imkanını buradan sağlayacağını anlatan Varank, “Bu dahi onları rakiplerine kıyasla tıpkısı değil, ihtimal 10 etap öne çıkarmış olacak. Burayı önce kullanan firmaların elde ettiği önceki sonuçlar birlikte buradaki başarının bize sinyallerini veriyor. Şu asıl büyüklüğünde sabık süre ortamında bakım verilen 20 firmanın projesi incelendiğinde özellikle forma üretiminde çok eke başarılara imza atıldığını ve buradan sunturlu işlemler çıkabileceğini gayet açık bir şekilde görebiliyoruz. Temas yönüyle fark oluşturacak koskocaman tıpkısı proje. Emeğe geçen herkesi tekmil yüreğimle tebrik ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir’in yaptığı üretim ve ihracatla, oluşturduğu istihdamla birlikte ülkenin reel ekonomisinin sunu yetişkin kalelerinden olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Nezaret olarak Eskişehir’deki yatırımlara atiklik kesmeden bitmeme ettiklerini dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

” OSB’leri geliştirerek şehrimizin sanayi altyapısını güçlendiriyoruz. Teknoparklar, AR-GE ve dizayn merkezleriyle şehrimizin inovasyon ekosistemini büyütüyoruz. KOSGEB, TÜBİTAK ve BEBKA ile işletmelerimizin gelişimini destekliyoruz. hür teşebbüs yatırımlarını özendirmek için çekimli teşvikler sağlıyoruz. Kurduğumuz gurk merkezleriyle, oluşturduğumuz fonlarla yenilikçi girişimciliğe ulama sağlıyoruz. Eskişehir bile bizim bu çabalarımızı tek devir bedava bırakmıyor. Üretimle, istihdamla, ihracatla bu yatırımların karşılığını en fena hâlde şekilde veriyor. Ülkemiz, uran üretiminde, iktisadi büyümede ve ihracatta katlanılamaz aynı ivme yakaladı fakat elan gidecek haddinden fazla yolumuz var. Yıpranmamış acun düzeninin sunduğu fırsatları akla yatkın aynı şekilde kullanarak bu potansiyeli daha üstelik geliştirecek ve Allah’ın izniyle ülkemizi global tıpkı üretim üssü haline getireceğiz. Bilcümle şehirlerimizin mevki ekonomisine ulama sağlaması maksimal ehemmiyet gösteriyor. Ekonomimiz ancak yatırım ve üretim iştahıyla katlanarak için bitmeme edebilir.”

“URAYSİM Projesi bu şehre değer katacak tıpkısı proje”

Vekil Varank, hükümet ve Vekâlet namına her daim Eskişehir’in yanı sıra olacaklarını ve yatırımlara devam edeceklerini aktardı.

Eskişehir’deki Ulusal Raylı Sistemler Test Merkezi (URAYSİM) Projesi’ne değinen Varank, şunları kaydetti:

“Yıllardır konuştuğumuz aynı URAYSİM Projesi var. Bu şehir raylı sistemler tüvana kabiliyetleri olan ayrımsız site ve sanayicilerimizle oturduğumuz zaman sanayicilerimiz bize diyorlar ki ‘Sayın Bakanım bu URAYSİM Projesi’ni bizim yapmamız geçişsiz. Raylı dizge araçları üretiminde bizim kabiliyetlerimizi test edebileceğimiz, ürünlerimizi sınav edebileceğimiz ayrımsız yere ihtiyacımız var.’ ‘Gelin beraber URAYSİM’i yapalım’ dediğimizde aha karşımıza birileri çıkıyor. Yok o projeyi tahrip ettiriyor. Bu projeyi bozma ettiriyor. ‘Tığ onu oraya yaptırmayız’ diyor. ‘Bunun yeri burası değil’ diyor ama siz defa almakta kalın çekiyorsunuz. URAYSİM Projesi bu şehre derece katacak ayrımsız proje. Sanayicimize değer katacak aynı proje ve burayı 6550 (mahdut kanun) araştırı altyapısı kapsamına alarak biz buradaki kabiliyetleri dünyaya takdim etmek, buradaki kabiliyetlerle dünyaya istihsal beğenmek istiyoruz. Sanayicilerin bunu kamuoyuna anlatmaları lazım. Bizim bu kavgayı vermememiz geçişsiz. Bu şehrin buna ihtiyacı varsa ayrımsız sıkıntı buradaki yereldeki yöneticilerin, sanayicilerimizin, ticaret odamızın az buçuk konuşması lazım. Bu işin hangi büyüklüğünde balaban olduğunu kamuoyuna anlatıp, bu projeye desteği çekmesi lazım kim bizim bile işimiz kolaylaşsın. ‘Hep kavgayı lütfen bize bırakmayın’ diyorum. İnşallah biz bu URAYSİM Projesi’ni başardığımızda göreceksiniz Eskişehir vakit kaybetmeden Türkiye’üstelik değil, dünyada raylı sistemlerde tıpkısı işaret olacak. Tığ bunu yapabilir miyiz? Yaparız amma muvazene lazım, stabilizasyon lazım.”

Varank, raylı sistemleri haddinden fazla önemsediklerini dile getirerek, 2009 yılında Türkiye’ye evvel aceleci treni kazandırdıklarını hatırlattı.

Dünyada önceki acul trenin 1968’de Japonya’dahi kullanıldığını belirten Varank, şunları aktardı:

“1968 yılından 2009 yılına gelene büyüklüğünde hiçbir kuvvet hakeza bir derdin süresince kaba. İmkanları yetmemiş benzer, vizyonları yetmemiş kabil ama acul şimendifer bu ülkeye kazandırılmamış ama tığ raylı sistemlerin ne büyüklüğünde majör olduğunu bildiğimiz üzere bu alanlara envestisman yapıyoruz. Bakınız ülkemizdeki şimendifer hatlarının 11 bin 500 kilometresinin tamamını biz modernize ettik. 1500 kilometrelik tren hattını bu ülkede tığ kurduk. 2 bin kilometrelik yıpranmamış hattı bu ülkeye tığ kazandırdık. bazen diyorlar evet ‘Siz taşa toprağa yatırım yaptınız, betona yatırım yaptınız.’ Müfit tığ taşa toprağa, betona yatırım yapmadık. Bu ülkenin boşlama edilmiş altyapılarına envestisman yaptık. Şayet biz o altyapı yatırımlarını yapmasaydık emniyetli olun sanayi bu kadar gelişemezdi. Tecim bu büyüklüğünde gelişemezdi. Bari bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı da tığ bu yatırımları fayrap etmek üzere bütçe ayırmasaydık, servet ayırmasaydık. Tığ içtima altına bile yatırım yapıyoruz, içtima üstüne üstelik yatırım yapıyoruz. Çünkü milletimizin ihtiyacı varsa kavuşum altına de envestisman yazmak zorundasınız. Bakın Eskişehir’deyiz. Yunus Emre Caddesi’ni hepiniz biliyorsunuz. Şehrin göbeğindeki bire bir cadde değil mi? Orada şebeke problemleri var. Vidanjör gelip kanalizasyonla ilgilendiren mücahede yapıyor. Şehrin göbeğinde. Ne? Çünkü yerel yönetim gerekli yatırımları yapmadığı üzere. İşte benzeri şehrin neye ihtiyacı varsa, tıpkısı ülkenin neye ihtiyacı varsa buna yatırım yapıp bu vizyonu gösterip yolunuza bitmeme ederseniz fakat muvaffakiyetli olabilirsiniz.”

Vali Erol Ayyıldız bile Eskişehir’in mazi olduğu kabilinden zaman ve gelecekte de balaban hamleler etme hususunda efdal potansiyele cemaat olduğuna işaret ederek, kentin acun piyasalarında rakiplik gücünü artırıp, mühendislik, tasarım ve prototipleme kabiliyetlerinin geliştirilmesine destek sağlayarak ülkenin aut tecim açığını kesmek ve bölgenin rekabetçilik seviyesini artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut ise Kompetitif Sektörler Programı’nın değişik endüstrilere yardımcı olacağını düşündüklerini kaydetti.

Endüstriyel tasarımların ilerlemesini planladıklarını dile getiren Meyer-Landrut, “KOBİ’lerin yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bu gestalt, yeni ürünlerin çıkmasını ve yıpranmamış teknolojinin bulunmasına apotr olacak. Avrupa Birliği, Kompetitif Sektörler Programı’nı Türkiye’da desteklemeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi’nin açılışının gerçekleştirildiği törende YANLIŞSIZ Parti Eskişehir Saylav Nabi Cebbar, MHP Eskişehir Mebus Dayanabilen Nurullah Çökelge, Eskişehir Organize Uran Bölgesi Başkanı Bulunmaz Küpeli, Eskişehir Uran Odası Celalettin Kesikbaş ile başka ilgililer hazır bulundu.

Kente Erdemli Hızlı Tren’le gelen Vekil Varank, Eskişehir Valiliği’ni mülakat ederek Onur Defteri’ni imzaladı. Ziyarette Varank’a Milletvekili Nabi Cebbar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, DÜRÜST Parti İl Başkanı Zihni Aktif ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Muhammed Anlaklı Durak eşlik etti.Share: