Palamutun Maşrık Karadeniz’e hala kafile etmemiş olması Trabzonlu balıkçıları şaşırttı

Nazik balıkçı tekneleri bugünlerde Gün Batısı Karadeniz’birlikte bol miktarda sivri avlarken, Doğu Karadeniz’birlikte sivri avının “bulunmayan” denecek kadar bir iki olması bölgedeki balıkçıları şaşırttı.

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer, palamudun zaman esasen beri Gün Doğusu Karadeniz’bile metin avlanmamasının ayrımlılık oluşturduğunu ifade ederek vakit kaybetmeden Zonguldak- Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısını yaşadıklarını belirterek “Palamut balığı göç hayvanı olup Karadeniz’in hep kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan tekrar dönerdi ancak bu yıl on paralık böyle yapmadı; Acaba geninde tıpkısı uymazlık mi var?” ifadelerini kullandı.

“Detaylı yıllardır hakeza durumla karşılaşmadık; Palamutun genleri mi değişti?”

Ince yıllardan beri böyle aynı durumla karşılaşmadıklarını kaydeden Denizer, “Palamudun bolluğundan yana aşkın tıpkısı sıkıntımız yok. Yük hemen yegâne bölgede yani Zonguldak-Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısı var. Pelit balığı bizim bildiğimiz göç hayvanıdır. Boğazdan çıktıktan sonraları yumurtasını Karadeniz’e döker ve geninde olan özelliğinden çevre Karadeniz’e kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’a masraf. Batum’dan tekrar dönerek boğazdan içeriye oradan bile Veli Denizi’ne yarar. Fakat bu yıl çokça farklılık oluşturdu sivri balığı. On Paralık oranlama etmediğimiz 1 ayın üzerinde 1 aydan aşkın hemen Batı Karadeniz Bölgesinde balık oluyor. Şuanda de devam ediyor, bereketli miktarda birlikte oralarda oluyor. Balıkçılık camiasında senelerce olan bire bir hayat yerine düşündüğümüz tek husus var acep bundan sonraki yıllarda birlikte Karadeniz’da palamut balığının geninde bir farklılık mi var ‘ Yani takkadak Karadeniz’e argıt ağzına yumurtasını dökecek ve o bölgede balıkçılık devam edecek. Sinop’tan Hopa’ya akıllıca göçünü tamamlayıp buralarda avcılık yapmayacak mıyız’ Ben kendimi bildiğimden beri palamut balığının daima kafile hayvanı olup Karadeniz’in hep kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan esasen dönerdi. Ancak bu yıl hiç hakeza yapmadı. Bugüne kadar yapmadı artık birlikte yapabilecek olduğunu hesap pusulası etmiyoruz bire bir yerde avlanır ve bahir suyu soğumaya başladıktan sonraları yok olup ihtimal birlikte Marmara’ya girecek ve oradan de Akdeniz’e çıkıp gidecek. İnşallah bizim düşündüğümüz kabilinden değil birlikte gene göçünü devam eden bire bir balık türü evet” dedi.

“Bölgemizde avlansa fiyatlar daha da düşecek”

Gün Batısı Karadeniz’birlikte avlanan palamudun Trabzon’a gelmesinin taşımalık masraflarını arttırdığına dikkat çeken Denizer, “Oralarda avlanan balığın buraya gelmesi için üzerine nakliye fiyatı biniyor. Bu bölgede avlanmış olsa taşımalık maliyeti rate olacak. Taşımalık olmayınca bolluktan çevre fiyatlar otomatikman düşecek. Trabzon halkının palamuda olan düşkünlüğünü bütün biliyor. Yine dahi buna şükretmek gerekir bu sene henüz evvelsi yıllara kıyasla elan artağan. Bugün gelgel az buçuk rüzgarlı çıktı yağmurlu rüzgarlı olursa henüz bol olacağını tutum ediyoruz. Deniz suyu sıcaklığı 2-3 derecelik bire bir düşüş olması halinde sivri balığının kümeleşmesini sağlayacak elan bile aşkın olacağını anlayış ediyoruz” diye konuştu. – TRABZON

Share: