Kuruyan Akşehir Gölü kocabaş hayvanlara “mera” oldu

Afyonkarahisar- Konya sınırları içre yer kayran ve kurumuş görüntüsüyle dikkati çeken Akşehir Gölü, kocabaş hayvanların otlatıldığı yer haline geldi.

Akşehir Gölü’nde akıbet yıllarda kuraklığın etkisiyle akarsu varlığı azaldı. Bozkırı mümasil görüntüsüyle gündeme mevrut göl alanında akıbet aylarda, büyükbaş hayvanat otlatılıyor.

İlçenin Yeniköy Mahallesi’nde zinde 61 yaşındaki Mustafa Sakallı, zarfında zat hayvanlarının üstelik olduğu 170 büyükbaşı kuruyan göl yatağında otlatıyor.

“Baharda 1,5 metreye büyüklüğünde suyla doluydu”

Sakallı, AA muhabirine, gölün kuruyan görüntüsünün kendilerini üzdüğünü söyledi.

Akşehir Gölü’nün sularının çekilmesine alıştığını anlatan Sakallı, “Göl alanında 4-5 ay öncesine kadar su vardı. Baharda 1,5 metreye kadar suyla doluydu. Burada keyif durumu adamakıllı, hayvanlarımız doyuyor. Sabahtan akşama büyüklüğünde yayılıyor. Burada balıkçılıkla ve penis üretimiyle geçimini sağlayan kasaba köylerden insanlar vardı. Onlar ekmek yiyordu, akarsu çekilince burası meraya dönüyor. Göl, bu kez da hayvanlarımızı doyuruyor.” ifadesini kullandı.

“Baharda bol akarsu vardı, umutlanmıştık”

Sakallı, yakınlarda yoğun su kuyularından tarımsal faaliyetlerin yapılmasının ve yağmur azlığının gölü kuruttuğunu belirterek, “Bu kış kar ve yağmur iyiydi. Baharda gür su vardı, umutlanmıştık fakat 4-5 aydır baran bile yağmayınca bu hale geldi. İnşallah yağışlar düşer birlikte göl çarkıt haline kavuşur.” dedi.

Share: