Samsun Terbiye ve Araştırı Hastanesinde “tıbbi mil tedavisi” yoğunluğu

Samsun Eğitim ve Araştırı Hastanesinde uygulanmaya başlanan tıbbi çamur tedavisi (peloidoterapi) ile kireçlenme, romatizma, bel, üzeri ve eklem rahatsızlığı mevcut hastaların dirim kalitelerinin artırılması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterlere bakarak Afyonkarahisar’dan getirilip hazırlanan tıbbi mil, kestirmece 45 santigrat dereceye büyüklüğünde ısıtılıyor. Tıbbi çamur, daha bilahare boyun ve meni fıtığı ile kireçlenme kabil rahatsızlıkları kâin ve adale ağrısı çeken hastalara uygulanıyor.

Tıbbi balçık, hastaların ağrıyan bölgelerinde 20 an bekletiliyor ve 10 gösterim uygulanıyor.

Samsun Yetişek ve Araştırı Hastanesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı Işıklı Mavi Okumuş, AA muhabirine, tıbbi çökelge tedavisinin Karadeniz Bölgesi’nde vakit kaybetmeden hastanelerinde uygulandığını söyledi.

Tıbbi çökelge tedavisinin dejeneratif eklem hastalıklarında (kireçleşme) kullanıldığını belirten Okumuş, “Ahali ve diz kireçlenmesi, dal ve işaret fıtığı hastalarında, adale romatizmasında uygulanmaktadır. Bu tedaviyi kabul etmek için hastalarımızın Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Polikliniğinden termin alarak etüt olmaları gerekiyor. Muayeneleri sonucunda akıllıca tanıdık hastalara otama için randevu verip raporunu çıkarıyoruz. Sosyal Düzenlilik Kurumu bu tedaviyi karşılıyor.” dedi.

Görgülü, tedavide Afyonkarahisar’dan getirilen organik ve anorganik açıdan zengin tıbbi mineralli çamuru kullandıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Peloid tedavisi ile ilgilendiren yapılan bilimsel çalışmalarda, hastalarda ağrıda eksilme, fiziki fonksiyonlarda salah, hayat kalitesinde artım, analjezik reçete yararlanma miktarında eksilme olduğu görülmüştür. Ünitemizde günde 18 hastaya otama uygulayabiliyoruz. Ünitemiz kullanılmamış açılmasına karşın hastalarımız yoluyla büyük bent ve istek görmekte. Tedricen ünitemizi uzun uzadıya elan fazla hastaya hizmet vermeyi ümit etmekteyiz.”

“Önümüzdeki 2-3 hafta tamamen komple”

Samsun Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ersin Köksal de hastanelerinde bir nice alanda bakım verildiğini, bunlardan birinin de tıbbi çamur tedavisi olduğunu söyledi.

Bu ünitede kas ağrısı ve kronik ağrılarla ait otama yapıldığını dile getiren Köksal, “Karadeniz Bölgesi’nin tek tıbbi balçık tedavi merkezi, hastanemizde bulunan. Otama başladıktan sonra hastalarımızdan bunaltıcı ayrımsız talep aldık. Önümüzdeki 2-3 hafta ağız ağıza kırcı.” diye konuştu.

Tıbbi mil tedavisi gören Rahmi Binbir, geceleri uyuyamadığını, otama başladıktan sonra ağrılarının dindiğini tabir etti.

Hüseyin Özata, kireçleşme nedeniyle boynunu oynatamadığını ve veca oluştuğunu belirterek, “İnternetten araştırdım, hakeza tıpkı kısım olduğunu gördüm. Etüt olduktan sonra tedaviye başladım. 6 seans oldu. Önceki yaşantıma bakarak çok çok iyiyim, elan bile ferah olacağımı düşünüyorum.” dedi.

Omuz bölgesinde ağrıları olduğunu anlatan Güler Karadağ, araştırmasının peşi sıra mil tedavisinin aklına yattığını vurgulayarak, “Bunu omzuma uygulatmalıyım dedim. İyi kim öyle düşünmüşüm, çokça bereketli geldi. 7. seansım, kolumu rahat kaldırıp indirebiliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: