Konya’da iyesiz köpeklerin saldırdığı Umut’un yaraları sarılmaya çalışılıyor

Konya’nın Ereğli ilçesinde sahipsiz köpeklerin saldırısına uğraması sonucu tehlikeli yaralanan ve yavaş bakım ünitesinde tedavisi süren 8 yaşındaki yavru, solunum cihazından ayrıldı.

Konya Şehir Hastanesi Çocuk Alçak Hizmet Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Çelebi Kocaoğlu, AA muhabirine, çocuğun uyandırılmasının ardından takibinin bitmeme ettiğini söyledi.

Sürecin titizlikle yürütüldüğünü, olumlu gelişmelerin yaşandığını nâkil Kocaoğlu, “İlk beş altı periyot kritikti amma çocuk, emanet tutundu. Şu anda ekstübe oldu, teneffüs cihazından ayrıldı hassaten bugün ağızdan beslenmeye da başladı. Ağızdan tagaddi devam ederse bu dahi bizim üzere müspet gelişmeler oluşturacaktır. Durumu iyiye gidiyor diyerek düşünüyoruz. çıktı bile benzeri karışıklık gelişmezse inşallah iyileşecek.” diye konuştu.

Rüya’un kendileriyle konuştuğunu anlatan Kocaoğlu, “Ağrısı olduğunu söyledi, o nedenle analjezik veriyoruz. Sabahleyin acıkıp, acıkmadığını sorduk, acıktığını söyledi. İştahının yerinde olması adamakıllı benzeri boyut. Çünkü hastaların umumi durumu düzeldikçe, iştahı adına sağlık.” dedi.

Öncelik tehlikeli yaraları olan çocuğu hayatta ağrımak

Kocaoğlu, Düş’un yavaş yaraları olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Başında, göğsünde, vücudunda çok yaraları vardı. Bazıları çok koyu, bazıları az buçuk elan yüzeydeydi. Yaraların ayrımsız kısmını sütüre ettik, epey olanların bir kısmını olduğu kabilinden bıraktık. Isırıklarda anaerop dediğimiz mikroplar çok çalışkan olduğu için oksijenle angajman etsin, mikrop çoğalması yavaşlasın diye niteleyerek yarayı tamamen kapatmıyoruz. Imge’un vücudundaki hayvan ısırığına sınırlanmış çok yaraların yoğun olanları anlaşılan temelli iz bırakacak. Bu sonraki problemimiz, bizim şu anki amacımız Imge’u hayatta tutmak. İnşallah iyileşeceğini düşünüyoruz. Kalacak izlerin hangi mertebe olacağını ve ne şekilde iyileşeceğini ahit gösterecek.”

Oyuncak ve benzin istedi

Ağababa Durmuş Ünlü ise oğlunu hastanede gördüğünde üstünün başının zaman süresince kaldığını, o anların haddinden fazla korkutucu olduğunu anlattı.

Konya Kent Hastanesine sevk edildikten sonra temas çağ tınlamalı namına oğullarını görmeye geldiklerini, uyanmasının mutluluk donör olduğunu tamlayan Ünlü, şöyle bitmeme etti:

“Bugün annesiyle görüştü, konuşabiliyor, alışılagelen beslenmeye başladı. Daha hangi kadar hastanede kalacağı mahsus değil amma tedavisi iyiye gidiyor. Bugün annesiyle konuştuğunda ‘Sizi haddinden fazla seviyorum. Babam yok mu?’ demiş. Oyuncak ve benzin istemiş, onları verdik, şu an durumu mebzul. Okulunu dost ayrımsız çocuktu. Bağımlı okulların açılacağı zamana hastaneden kazanç mı bilmiyoruz. İyileşmesini bekliyoruz.”

Adlı, ağabeyi ve ablasının de kardeşlerini çokça özlediğini, rastgele dönem sorduklarını söyledi.

Barbaros Mahallesi’nde 8 yaşındaki Rüya Ünlü, 23 Ağustos’ta sahipsiz köpeklerin saldırısına düçar, başı ve sırtından yaralanan çocuk, çevredekilerin sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı.

Share: