KIRIKKALE – Pansiyon ve yurtların ekmeği meslek lisesindeki fırın atölyesinde üretilecek

Kırıkkale’birlikte Şehit Ali Dolap Mesleki ve Teknik Rum Lisesinde açılan “fırın atölyesi”nde kullanışlı eğitim bilimi kayran öğrenciler, pansiyonlu okullar ilkin doğmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ilişkin bazen kurumların ihtiyacını karşılayacak.

Milli Yetişek Bakanlığınca 81 ildeki 100 iz lisesine “fırın atölyesi” kazandırılmasına yönelik tören düzeni kapsamında, Şehit Ulu Olta Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesinde aldatmak üretilecek.

Günlük 15 bin roll savmak ve 10 bin normal aldatmak üretim kapasiteli atölyenin açılışını Vali Bülent Tekbıyıkoğlu ve İl Milli Yetişek Müdürü Hayati Santralci yaptı.

Atölyeyi gezerek yetkililerden ekmeğin istihsal aşamaları için hikmet alan Tekbıyıkoğlu, okulda vabeste devre bütün kurulduğunu söyledi.

Tekbıyıkoğlu, atölyedeki ekipmanların meslek liselerinde yapılan malzemelerden oluştuğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Burada üretilen ekmekler, Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğüne sadık pansiyon, yetersiz ve öğrenci yemekhanelerine gönderilecek. 6 dakikada 300 atlatmak üretilebilecek. Yani günde 15 bin azamet paketlemek ve 10 bin normal savmak üretim kapasitesi olan tıpkı işlik tesis edildi. Öğrencilerimiz hem burada istihsal sürecini yakından görmüş olacak hem üstelik kendi işimizi kendimiz yapmış olacağız. Bire Bir yandan da döner işletmesi burada servet nail olacak. Tatlıca olmasını diliyorum. Ekmeklerin tadı da haddinden fazla güzelce.”

Share: