Kiranın yükselişi sona eriyor

Türkiye genelinde akıbet aynı yılda yüzdelik 153, son 4 yılda yüzde 250 artım gösteren kiralar nedeniyle adliyeler kira ve boşaltma davaları ile dolarken beklenen düşüş kendini göstermeye başladı. Kiralar nisanda Türkiye genelinde yüzdelik 18,2’lik aylık değişimle şahika yapmıştı.  Acun Gazetesi’nin genel ağ sitesinde meydan kayran Leyla İLHAN’ın konuyla ilişkin haberine göre Ağustos ayı itibariyle Türkiye genelinde hane as ve icar fiyatları artım hızı yavaşladı. İstanbul’un kâh ilçeleri ile Küçük Asya’da 7 kentte ise kiralar yüzdelik 4 ile 13 beyninde düştü. Ağustos ayında düşüş güçlü kentlerden biri de Antalya oldu. Antalya’de kiralarda yüzdelik 7, Burdur’dahi yüzde 4, Çorum’da yüzdelik 8, İzmir’bile yüzde 4, Mardin’üstelik yüzdelik 8, Sinop’ta yüzdelik 13, Yalova’de yüzde 7 düştü.

İstanbul’un ilçeleri birlikte var

Emlakjet verilerine bakarak İstanbul’da haziranda yüzdelik 6, temmuzda yüzde 8 çoğalma gözlemlenirken, Beşiktaş ilçesinde sayı farkı kiralarda temmuzda yüzdelik 10 tenakus görüldü. Bahçelievler, Ataşehir, Çekmeköy’de serencam aynı ayda kira fiyatlarında düşüşün yaşandığı başka ilçeler oldu. Bu ilçelerde düşüşün, hem faziletli sayı farkı fiyatlardan dünya doygunluğun oluşması hem da talebin bölgeler beyninde kayması ve kâh bölgelerde azalması sonucu yaşandığı rapor ediliyor.

Iri kentlerde fiyatlar normale dönüyor

Kiralık konut fiyatlarını değerlendiren Zingat.com Eş Direktörü Nişane Karaismailoğlu, “Haziran ayıyla beraber artış oranları yatay azimet izlemeye başladı. Zingat verilerine bakarak, Türkiye genelinde haziran ayında yüzdelik 7 olan çoğalma, temmuz ayında yüzdelik 8 kendisine gerçekleşti. Ağustos’un ilk haftasında büyüklük genelindeki artışın yüzdelik 9 yerine gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Üç balaban ile baktığımızda İstanbul’dahi yüzdelik 6, Ankara’bile yüzdelik 8 artım kaydedilirken, fiyatlar İzmir’dahi yüzdelik 4 azaldı. Özellikle son dönemde kaba karşılık geçişlerinin gözlemlendiği Antalya’dahi yükselişin durduğunu ve zir yönlü hareketin başladığını söyleyebiliriz. Antalya’de kiralık fiyatlarının yüzdelik 7 oranında düştüğünü strateji ettik” diyerek konuştu.

Eylül ayına büyüklüğünde sürecek

Türkiye genelinde fiyatlara baktıklarında genişlik faziletkâr düşüşün yüzdelik 13 ile Sinop’ta gerçekleştiğini tabir fail Karaismailoğlu, “Ilkgüz başına kadar şişman illerde aşağı taraflı karşılık hareketleri oluşabilir. Hele, erdemli bedeller üzerinden konutlarını kiralayan ocak sahipleri kiracılarının ifa ritminden şikayetçi. Kiracıların ödeme düzenlerinin üç yahut dördüncü aydan itibaren bozulduğunu rapor edenler gün günden artıyor. Örneğin, ağustos başından bu yana İstanbul Kadıköy’da yüzde 10 düzeyinde, İzmir Karşıyaka’birlikte yüzdelik 5 seviyesinde, Ankara’nın Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde yüzdelik 6 düşüş gözlemliyoruz. Fiyatların özellikle iri illerimizde az buçuk elan normalleşeceğini öngörebiliriz” diyerek konuştu.

Karaismailoğlu, okulların açılmasıyla bu arada taşınma hareketliliğin artacağı ilkgüz ayından itibaren ise alelhusus arzın sınırlı olduğu toprak ve ilçelerde fiyatlarda maalesef yeniden bir tırmanış meydana gelebileceğini kaydetti

Yüzde 11 artım görülebilir

Türkiye genelinde sayı farkı metrekare kiranın 49,05 TL, averaj kiranın 5 bin 396 TL, göz yatırımının idraksiz dolaşma süresinin ise 18 yıl olduğunu belirten Endeksa Müessis Ortak ve Umumi Müdürü Heybet Ibret, “Kiralık konutlarda nisanda yüzde 18,2 maaş değişimle doruk görüldü. Nisandan sonra çoğalma grafiği kötü cepheli durum izlemeye başladı, orak ayı itibariyle dahi yüzdelik 6’evet düşerek biricik haneye geldi. Yani karşılık artışı bitmeme ediyor amma artma hızı yavaşlıyor” dedi.

Yavaşlamanın eylüle büyüklüğünde bitmeme etmesini, sonuç çeyrekteki etraf hareketliliği zımnında birlikte ekimde gine sıradan aynı yücelme yaşamasını öngördüklerini nâkil Öğüt, “Bu yılın ikinci yarısında kira piyasası da satılık konut piyasası üzere yıpranmamış bire bir dengeye oturacak. Larp yükselişlerden tezayüt elan küçük ama kararlı artışlar olacak. Sene sonuna kadar Türkiye geneli icar oranlarında yüzdelik 11 derece artışı öngörüyoruz” bilgisini verdi.

Artma oranı yavaşlıyor

Emlakjet Umumi Müdürü Tolga İdikat üstelik yavaşlamaya aksan yaptı. “emlakjet. com’üstelik listelenen kiralık konutların sayı farkı fiyatlarında haziranda yüzde 14 artma görülürken, temmuzda artma oranı yüzde 8 olarak kaydedildi” diyen İdikat, “Satılıklarda olduğu kadar kiralıklarda da artma oranlarında azalma görülüyor” dedi. Lehçe verilerdeyse ilçe bazında kiralarda eksilme görülen ilçeler olduğunu belirten İdikat, “Önümüzdeki dönemde da talebin dağılımına göre fiyat dengeleri ilçelere bakarak ayrımlılık gösterecek, nazik şehirlerin genelinde ve Türkiye ortalamasında yavaşlayan tıpkı çabucak artmaya devam edecek” değerlendirmesini yaptı.

Sorunlu kiracı haberlerinin düşüşte etkisi var

Kiraların ödenmemesine ilgili haberlerin akıbet dönemde sıkça duyulmasının karı sahiplerini etkilediğini dile getiren Ululuk Öğüt, “Bu kapsam icar piyasasında ev sahiplerini ‘henüz akla yatkın tıpkı ecir belirleyeyim, kiramı düzenli alayım’ üzere aynı davranışa itiyor. Sülale sahiplerinin bu tutumu kiralarda kısmi bire bir rahatlama sağlayabilir. Ancak yine bile haddinden fazla bati düşüşler beklemiyoruz. Büyükşehirlerin mahsus bölgelerinde fahiş fiyatlara ulaşan kiralar, adil meydan değerine ferasetsiz dönebilir” yorumunu yaptı.

Hane piyasası alarm veriyor: Kira zamları rekor vecibe doğurdu!

Icar fiyatları pes dedirtti: 1+1 daireler de 15 bin TL

Efdal kiralar sunu haddinden fazla onları vuruyor

Almanya’da Kiracılar Birliği uyardı: Milyonlarca yaşama kirasını ödeyemeyebilir

 

Share: