Kars’ta 26 yıldır dede mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki benzeri kişi 26 yıldır ağababa mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır özne 43 yaşındaki Uğur Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini bayıla bayıla yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 bala babası Kasıt Suner, yüzüne taktığı hususi maskeyle kovanların arasında esrar çıkaran körük sayesinde arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla gelişigüzel tek yegâne petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir ata mesleğini yürütme ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri ata mesleğini eden üretici Erek Suner, “Arıcılığı baharat bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz sonradan kendi yaylalarımıza kestirmece bin 900 rakımlı yerlere getirip henüz bilahare zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Tanrı bu sene herkese nasibini verdi bize da verdi haddinden fazla şükür. Bu yıl geçmiş yıllara bakarak mahsul iyiydi, önceki yıllar çokça kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan kıran etkilendi, bu sene yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı ortalama 10 kilogram organik ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu yoluyla coğrafi bel belgesi sunulan Kars Balının hasadına başlanıldı. Tahminî 3 ay evvel kentin türlü yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ait 65 bin kovanda bu sezon bin 730 ton bal üretimi yapıldı.

Kentte, halis muhlis balın kilosu 250 liradan müşteri bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: