kalp krizi onu otobüste yakaladı… İlk sözü “Esasen mi ölmedim” oldu

kalp krizi onu otobüste yakaladı… İlk sözü “Yeniden mi ölmedim” oldu

– Kalbinde 9 stent kâin hastalanmış 4. kere kalp aksesi geçirdi, otobüs şoförünün hastaneye yetiştirmesiyle önceki duran kalbi çalıştırıldı, arından tutkun yöntemle ameliyatı yapılarak sağlığına kavuştu

– Otama sonrası gözlerini açan pestil Mehmet Kader’ın geçmiş sözünün ‘yine mi ölmedim’ olduğu öğrenildi

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta bindiği ahali otobüsünde kalp krizi geçirdikten sonraları hastanenin acil servisinde hayata döndürülen 39 yaşındaki Mehmet Talih’ın, gözünü kurgu açmaz, ‘yine mi ölmedim’ dediği öğrenildi. Yıldız’ın dördüncü sefer kalp aksesi geçirdiği ve kalbinde 9 stent takılı olduğu belirtildi.

Fenomen, eşkal Onikişubat ilçesinde meydana geldi. 39 yaşındaki Mehmet Kader, umum otobüsünde gezi ederken kalp aksesi geçirip bilincini kaybederek düştü. Durumu ayırt eden ahali otobüsü şoförü hastayı Özel Yurt Hastanesi ivedili servise getirdi. Acil servise alınan Baht’ın kalbinin durduğunu fark fail doktorlar, önsezi masajı ile hastanın hayata dönmesini sağladı. Hastanenin müstacel servisinde hayata döndürülen Kader’ın, bire bir süre kendine geldikten bilahare doktorlara, ‘yine mi ölmedim’ dediği öğrenildi. Kalbinde daha önceki 9 skor stent muallak olduğu ve bypass yapılması gerektiği belirlenen sayrı ameliyata alındı. Hastaya sınırlı yöntemle bypass ameliyatı yapıldı ve kapanan 5 damarı açıldı.

“‘Yine mi ölmedik’ demişim”

Sağlığına kavuştuğunu ve 4’üncü defa önsezi krizinden dahi kurtulduğu üzere mutlu olduğunu belirten Felek, “Ben eve geliyordum halk otobüsünde gezi yapıyordum. Bundan geçmiş duygu krizleri geçirmiştim. Diğerlerinin tamamını hatırlıyorum ancak bu his krizini hatırlamıyorum. Hastaneye gelmişiz, önsezi masajının peşi sıra gözümü açmışım, ‘yine mi ölmedik’ demişim. Elan öncekiler İstanbul’birlikte olmuş, kendim gitmiştim hastaneye. Doktorlarımıza teşekkürname ederim. 4’üncü ameliyatım ama bu ameliyatım sadık oldu ve kendimizi toparladık” dedi.

“Otobüs şoförü hastanemize getiriyor”

Baht’ın ameliyatını olduğu Sular Yüksekokul Hastanesi’nin His Damar Cerrahı Doç. Dr. Erdinç Eroğlu, “Hastamız elan geçmiş 3 defa kalp aksesi geçiriyor ve kısaca 9 skor stent takılıyor ve akıbet krizi ahali otobüsünde geçiriyor. Çokça şanslı, otobüs şoförü direkt kendisini hastanemize getiriyor ve hayata döndürüyorlar. Hasta uyandığında, ‘yine mi ölmedim’ diyor. Tığ müstacelen anjiyoya aldık ve takılı stentleri ve açılamayan tıkalı damarı olduğunu gördük hızlıca ameliyata alarak tutkun yöntemle yaptık. Kaypak aynı akciğeri vardı kendisinin kalbi dahi çokça yıpranmıştı” diyerek hikmet verdi.

Hastanenin Önsezi Yaradılış Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Acıpayam birlikte, “Hastamız canlı yaşına karşın 9 parça stent asılmış ve böyle hastalarda bu sayının çok olması kalp aksesi nakil ihtimalini üstelik arttırmakta. Bu 9 stentten birkaçı tıkandığı amacıyla kalbi durmuştu ve ivedi servis ekibimiz ile anestezi ekibimiz hazırdı ve ameliyata alınarak sağlığına kavuştu” ifadelerini kullandı.

Share: