Teis Başkanı Saydan’dan ‘İlaçta Kur Artışı’ Açıklaması: “Tam Olduğunu Düşünmediğimiz Bu Düzenleme Yarayı İyileştirmez, Yalnız Bir Pansuman…

Cemi Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, deva fiyatlarının belirlenmesinde makbul euro kurunda yapılan artışla ilgili “Yeterli olduğunu düşünmediğimiz bu düzenlemenin yarayı iyileştirmeyeceğini elden aynı pansuman olabileceğini ifşa etmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak kök iyileştirmelerin da bire bir dakika önceki yapılmasını bekliyoruz. İlaç euro kurunun, aktüel ve hesaplı gerçeklere pekâlâ makul ağıl getirilmesi gerekmektedir” dedi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhur Reisi Kararı ile deva euro kuru yüzdelik 36,77 artarak 10.76 TL oldu. Karar, 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek. TEİS Umumi Başkanı Eczacı Nurten Saydan, çare fiyatlarının belirlenmesinde beğenilen euro kurunda çoğalma yapılması ile ait şunları kaydetti:

“İLAÇ EURO KURUNUN, AKTÜEL VE EKONOMİK GERÇEKLERE MUTLAKA MAKUL KUZULUK GETİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

“İlaç fiyatlarının belirlenmesinde makbul euro sıska yüzde 36,77’lik artışla 7,86 TL’den 10,76 TL’ye yükseldi. Ancak düzem seviyesinin edimsel kurun çokça altında olmasından kaynaklı yerine piyasada bulunamayan umar sorununun devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü edimsel ad çekme göre, euro zaman itibariyle 19 TL seviyesinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların edimsel ad çekme göre ithalatında sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir. Eczacılar kendisine ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olması önemlidir. Çünkü bulunamayan ilaç sunu pahalı ilaçtır. Bu güncelleme ilacın hastaya ulaşmasına imkan sağlayacak seviyede olmadığını düşünüyoruz. Yeterli olduğunu düşünmediğimiz bu düzenlemenin yarayı iyileştirmeyeceğini elden tıpkı pansuman olabileceğini afişe etmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak ana iyileştirmelerin da bir dakika önceki yapılmasını bekliyoruz. İlaç euro kurunun, edimsel ve soylu erki gerçeklere katiyen makul hale getirilmesi gerekmektedir.”

Share: