Kahramanmaraş’ta bire bir hastanede narkotik ilaçlar kayboldu! Sormaca başlatıldı, 3 personel açığa alındı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Afiyet Uygulama ve Araştırı Hastanesi’nde ‘uyuşturucu derman’ yerine dahi aşina kırmızı reçeteli ilaçların kaybolduğu ihbar edildi. Sayrılarevi eczanesinde etkin Y.K. isimli personel, durumu tıpkı betik ile bildirdi. Başhekimliğe verdiği dilekçede Y.K., eczanede bambaşka usulsüzlüklerin birlikte yapıldığını öne sürdü.

“İMHA REŞIT BILDIRME BIR IKI 2 KAMYON VE İLAÇ VAR”

Eczane sorumlularını uyardığını, bu nedenle namına mobbing uygulandığını tamlayan Y.K., dilekçesinde şu iddialarda bulundu; “Eczacılardan H.A. ve G.A., yıllardır yasalı olmayan işler yapıyor. ‘Yapmam’ dediğim için bile bana mobbing uygulanıyor. Depodaki merhem ve serumların miatlarının dolmasına 3 kamer kaldığında firmalar ile görüşülüp, değişim talebinde bulunması gerekirken; görüşmüyorlar. Firmaya miadı geçtikten 2 ya üstelik 3 ay sona çağ yapılıyor. 3 ay öncesinden alfabe yazılmadığı için firmalar kabul etmiyor. Bu ilaçlar kimesne ortada olmaksızın F.K.’ye imha ettiriliyor. Gözümle gördüğüm, imha reşit bildirme birkaç 2 kamyon çare ve serum var. ‘Bunları illet imha ediyorsunuz?’ dediğimde ise ‘Seni ilgilendirmez’ cevabını alıyoruz.”

“HASTANENİN İLAÇLARI EKSANTRIK HASTANEYE SATILIYOR”

Y.K., hastaneye derman veren bir ecza deposunun üstelik usulsüzlüklerde düzlük aldığı iddiasında bulunduğu dilekçesinde, “B. Ecza Deposu’ndan ilaçlar gelmeden faturalar giriliyor. Bu ilaçlar; 2, 3 ve 4 ay içerisinde parça parça geliyor. Antrparantez B. Ecza Deposu’na derman veriyorlar. Bu ilaçlar, miada gönderilmiş kabilinden gösteriliyor. Ayrıca B. Ecza Deposu İlaç Takip Sistemi (İTS) bizim üzerime olan ilaçları, başka hastanelere satıyor. Aradan 1-2 evet bile 3 kamer geçtikten bilahare ilaçları getiriyorlar. Amma merhem izleme sistemi bize kayıtlı değil” ifadelerini kullandı.

“DEFTERLER İLE ADETLER KONTROL EDİN”

Hastanenin eczanesinde 200 narkotik ilacın yarım yamalak olduğunu bile kaydeden Y.K., şunları kaydetti; “1’inci intaç eczanede narkotik defterleri ile bölümlere narkotik ilaçlar veriliyor. Oradan öğrendiğime göre; uyuşturucu defterlerinde hastanın yerine 1 ya da 2 nüsha yazılan ilaçlar artırılıyor amma artırılan nüsha verilmiyor. Narkotik defterleri ile sisteme düşülen adetler taharri edilirse; herhangi bir öz ortaya çıkacaktır. Kahramanmaraş G. isimli marketten 2017-2018’den bu zamana büyüklüğünde alınan çinko oksit, boraks sitrik asit, kalsiyum laktat, salisilik asit, sodyum benzoat ve mentol kristalin istif hareketlerinin kontrol edilmesini istiyorum. Bu mahsulat; eczane deposundan ayrımlı sistemdeki farklı depolara transfer edilmiştir. Bu depoların kontrolü H.A. ve G.A.’dadır.”

İLAÇLAR YERİNDE BULUNAMADI

Y.K.’nin iddiaları sonrası idari soruşturma başlatılıp, eczanede tetkik yapıldı. İlk incelemede çoğunluğu narkotik almak üzere bir nice ilacın durumunda olmadığı tayin edildi. Baş eczacı G.A.’nın görev yeri değiştirildi, depo sorumlusu eczacı H.A., eczane çalışanı K.S. ile ihbarda mevcut Y.K. açığa alındı. Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım da yönetsel soruşturma başlatıldığını ve eczanede sayım yaptırdıklarını söyledi. Konunun takipçisi olacağını kaydeden Prof. Dr. Yasım, “Üniversite hastanemizde gâh ilaçların kaybolduğu hakkında söylentiler vardı, bunlar bize bile geldi. Bunun üzerine eczanede sayım yaptırdık. Özellikle narkotikler ağırlıklı girmek için ara sıra ilaçların olmadığını gördük. Bunun konusunda 3 kişiyi açığa aldık, 1 kişinin birlikte fariza yeri değiştirildi. Bahis için yönetsel soruşturmayı başlattık. Antrparantez savcılığa de suç duyurusunda bulunduk, adli tahkikata devam ediyorlar” dedi.

Share: