Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 84.yılında Gümüşhane’de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84.yılında Gümüşhane’de planlı ayrımsız kol etkinlikle anıldı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına Vali Kamuran Taşbilek ve Şehremini Ercan Çimen’in gaziler ve şehit aileleriyle çelenk sunmasıyla başlayan programda 2 dakikalık ürkmek duruşunda bulunuldu ve bayraklar yarıya indirildi.

Günün anısına andaç fotoğrafı çekilmesinin arkası sıra buradaki program sona ererken mağaza programı Gümüşhane Firez Merkezinde gerçekleştirildi.

Fuaye alanında açılan serginin gezilmesinin ardından salon programına geçildi. Mehabetli Fuat Kadirbeyoğlu Küçük Asya Lisesi vasıtasıyla hazırlanan programda günün fehva ve önemiyle ilişik okul öğretmenlerinden Mustafa Fevzi Akçay ve okul öğrencilerinden Ahmet Duygusal Ruz konuşmalarını gerçekleştirdi.

Öğrencilerin hazırladığı koşma, yırlamak ve Yiğit oyununun düzlük aldığı “Atatürk” oratoryosunun sunulduğu programda konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde balaban Türk milletinin elan ilk verdiği varlık mücadelesini itila mücadelesine evirerek verdiği mücadeleyle Türkiye Cumhuriyet Devleti’ni dünyada saygın ayrımsız konuma, dünyanın sunma makro sunu özel ülkelerinden biri haline getirdiğini belirterek, “Kurulduğu mayasıyla, yapılan çalışmalarla zaman geldiğimiz noktada ülkemiz bire bir nasip kabilinden parlayarak 20. yüzyıldaki başarısını henüz iri başarılara evirerek inşallah önümüzdeki yüzyıllarda Türkiye’nin Yüzyılı yerine devreye girecek. Türkiye Yüzyılı milletimizin topyekun bağlantı ve beraberlik içinde el ele vererek şişman alemdar Atatürk’ün çizdiği perspektifte, Atatürk’ün ilke ve çalışmalarıyla, inkılaplarıyla bu deneyimsizlik temas muadele ortamında İnşallah Atasına müstahak bir şekilde ülkemizi çok majör yerlere taşıyacak” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: